پیروزی طالبان “هنوز نوشته نشده است” ، مهمترین ادعای آمریکا ، زیرا شورشیان بیش از 80٪ افغانستان را تصرف می کنندجهان

یک URL کوتاه دریافت کنید

جنبش تروریستی از زمانی که ایالات متحده برنامه های خود را برای عقب نشینی نیروهای خود تأیید کرده است ، با تأمین امنیت بیشتر گذرگاه های مرزی ، سود قابل توجهی کسب کرده است. اما واشنگتن تلاش می کند تا کابل بتواند از خود دفاع کند.

مارک میلی ، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده گفت پیروزی طالبان در افغانستان یک توافق کامل نیست. ژنرال در جریان توجیهی 21 ژوئیه با خبرنگاران ، از این ایده که نیروهای امنیتی افغانستان قادر به دفع حملات شورشیان هستند ، حمایت کرد.

“فکر نمی کنم هنوز بازی نهایی نوشته شده باشد. نتیجه منفی ، یعنی جذب خودکار طالبان ، نتیجه گیری قبلی نیست[…] ما خواهیم فهمید [by the end of August]، سطح خشونت ، خواه در حال افزایش باشد ، خواه در همان حد باقی بماند ، هنوز جای مذاکره وجود دارد ، جا برای جذب طالبان وجود دارد [and] هر تعداد دیگر از سناریوها “.

این ژنرال گفت که طالبان تقریبا نیمی از افغانستان را تحت کنترل دارند ، اما تأکید کرد که این گروه هیچ یک از 34 مرکز استان را تصرف نکرده است. ملی کابل را بخاطر تمرکز نیروهای خود در مراکز استانی پرجمعیت ستایش کرد. وی همچنان طالبان را به “ترویج پیروزی اجتناب ناپذیر” متهم كرد و اظهار داشت كه چنین اظهاراتی بی اساس است ، هرچند اذعان داشت كه این جنبش “پویایی استراتژیك” دارد.

© AP Photo / J. Scott Applewhite

مارک میلی رئیس ستاد کل ارتش در مراسمی در یادبود ملی پنتاگون در 11 سپتامبر به احترام 184 کشته شده در حمله تروریستی 2001 در پنتاگون در واشنگتن در روز جمعه 11 سپتامبر 2020 سخنرانی کرد.

این جنبش تروریستی ادعا می کند بیش از 80 درصد کشور و 90 درصد مرزهای خود را با کشورهای همسایه کنترل می کند. تنها چند سال پیش تخمین زده شد که تنها 20 درصد از کشور تحت کنترل کامل طالبان است. گزارش اخیر رسانه ای به نقل از منابع ناشناس حاکی از آن است که اطلاعات آمریكا می ترسند این جنبش كابل را بین شش تا 18 ماه به طول انجامد.

پیش از این ، جو بایدن ، رئیس جمهور آمریكا ، ادعا در مورد آمادگی طالبان برای كنترل تمام افغانستان را رد كرد و اطمینان داد كه ارتش ملی افغانستان قادر به عقب راندن شورشیان است.

وی افزود: “سربازان افغان 300000 سرباز مجهز – و همچنین مجهز هر ارتش در جهان – و یك نیروی هوایی علیه چیزی در حدود 75000 طالبان دارند. [A Taliban victory] بایدن گفت: “این اجتناب ناپذیر نیست.”

تلاش قبلی ایالات متحده برای عقب نشینی نیروها تا سال 2016 توسط طالبان خنثی شد ، آنها حمله موفقیت آمیز علیه ارتش ملی و نیروهای امنیتی دولت را آغاز کردند و یک سری حملات تروریستی را در سراسر کشور آغاز کردند. آخرین تلاش برای عقب نشینی نیروها توسط رئیس جمهور دونالد ترامپ آغاز شد که در سال 2020 با طالبان توافق نامه صلح امضا کرد و قول داد در ازای تحرک وعده دادن به انکار پناهگاه امن برای گروه های تروریستی ، خروج را تا مه 2021 کامل کند. رئیس جمهور بایدن نتوانست آن مهلت را رعایت کند و آن را به بیستمین سالگرد حملات تروریستی 11 سپتامبر منتقل کرد. انتظار می رود آخرین نیروهای آمریکایی حتی زودتر از این کشور – تا 31 آگوست – کشور را ترک کنند.


* طالبان یک سازمان تروریستی است که در روسیه ممنوع استدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *