“منفور اسرائیل” یا مرد کلام او؟ در حالی که وزیر دارایی اسرائیل اصلاحات را برنامه ریزی می کند ، اسپلیت را پخش می کندآویگدور لیبرمن متعهد شده است که ابتکارات مختلفی از جمله کاهش یارانه مهد کودک برای فرزندان 18000 دانش آموز مذهبی ، لغو یا محدود کردن پروازها به یک مکان مقدس در شرق اوکراین یا وضع مالیات بر خرید پلاستیک یکبار مصرف را انجام دهد. اما برنامه های وی پیش از این در شبکه های اجتماعی سر و صدا ایجاد کرده است.

آویگدور لیبرمن ، رهبر حزب اسرائیل بیتنو ، بیش از یک ماه ریاست وزارت دارایی اسرائیل را بر عهده داشت ، اما قبلاً به یک شخصیت بحث برانگیز در سیاست های ملی تبدیل شده است.

ضربه ای به فوق ارتدکس ها

دلیل این امر تعدادی از اصلاحاتی است که وی در حال حاضر انجام می دهد. یکی از این تصمیمات اجازه دادن به مقامات خصوصی برای صدور گواهینامه های کندوی عسل است ، در نتیجه ضربه ای به خاخام که در حال حاضر انحصار موضوع را دارد وارد می شود.

صدور گواهینامه های کندوی عسل نفوذ زیادی دارد و جریان مداوم پول دارد. از آنجا که آنها تنها ارگانی هستند که تصمیم می گیرند کوشر چیست و چه چیزی مجاز نیست ، مجوزهای آنها گران است و به همین دلیل آنها می توانند یک رستوران را ببندند یا محصولی را از قفسه های سوپرمارکت خارج کنند فقط به این دلیل که با استانداردهای سختگیرانه آنها مطابقت ندارد.

لیبرمن قول داد که این تغییر را تغییر دهد ، و تصمیم او قبلا بحث در شبکه های اجتماعی را برانگیخته است.

شبکه های اجتماعی بیداد می کنند

برخی از کاربران توییتر این اقدام را ستودند.

“گوش کنید ، اگر لیبرمن فقط نیمی از آنچه را قول داده است حفظ کند ، او یکی از بهترین وزیران دارایی خواهد شد که در چند دهه گذشته داشته ایم. موفق باشید برای ما. من خوش بین هستم.”

“هزینه های بالای زندگی به یکی از مهمترین مشکلات چند سال اخیر تبدیل شده است. بنابراین یک اقدام پر برکت توسط لیبرمن پیش می آید که در نهایت کار برای همه ما آسان تر خواهد بود.”

کاربر دیگری نوشت: “لیبرمن تنها کسی است که به وعده های خود عمل می کند.”

اما همه از این ابتکار استقبال نکردند. برای بسیاری ، به ویژه در محافل مذهبی ، این اقدام لیبرمن تلاشی برای انتقام جویی از جامعه فوق ارتدوکس و سیاستمداران نماینده آنها است.

“شما خیلی بدجنس هستید. [If you want competition]، سایر م otherسسات را برای رقابت مانند دادگاه های اسرائیل ، م institutionsسسات پزشکی ، نیروهای امنیتی باز کنید … شما یک عده قلدر هستید. شما همه چیز را که به نوعی بوی دین می دهد خراب می کنید. برو جهنم! “

“من به عنوان یک یهودی ناظر ، هرگز به رستوران معتبر یک شرکت خصوصی نخواهم رفت. می خواهم بدانم غذایی که می خورم مطابق با استانداردهای کندوی من است …”

“شما منفور اسرائیل هستید. هدف شما آسیب رساندن جدی به یهودیان مذهبی است. من شرمنده ام که هنوز در سیاست هستید.”

ضعیف را هدف قرار دهید؟

با این حال ، خشم کاربران شبکه به دلیل تعدادی دیگر از اقدامات برنامه ریزی شده توسط لیبرمن در حال افزایش است.

در ابتدا تصمیم برای کاهش بودجه کودکستانها برای کودکان 18000 دانش آموز یشیوا بود که به مطالعه تورات اختصاص یافته اند و بنابراین به ندرت کار می کنند. این اقدام ، در ماه نوامبر ، منجر به سوق دادن هزاران خانواده مذهبی در فقر می شود.

سپس تصمیم بر این شد که مالیاتی بر خرید پلاستیک یکبار مصرف وضع شود ، اقدامی که تصور می شود به افراد فوق ارتدکس ، بزرگترین گروه مصرف کنندگان پلاستیک آسیب می رساند.

سرانجام ، برنامه اخیر برای محدود کردن یا لغو پروازهای عمان در شرق اوکراین مقبره یک خاخام برجسته است و سالانه هزاران زائر یهودی را پذیرا می شود.

اگرچه لیبرمن این تصمیم را در مورد نگرانی در مورد سیستم مراقبت های بهداشتی اسرائیل قرار داد ، كه هم اکنون شاهد جهش در موارد COVID-19 است ، اما افراد در این شبك مشکوك هستند كه برنامه های وی آسیب رساندن به جامعه فوق ارتدوكس است.

“جالب اینجاست که وزیر دارایی لیبرمن و وزیر بهداشت نیسین هوروویتز در حال گفتگو هستند [cancelling flights to] عمان ، در حالی که فرودگاه بین المللی بن گوریون مملو از بیماران ویروسی کرونا است (که بیشتر آنها فوق ارتدکس نیستند) که پس از تعطیلات در خارج از کشور به اسرائیل بازگشتند. “

“این فرودگاه مملو از ده ها اسرائیلی است که به تعطیلات می روند ، اما لیبرمن می گوید مشکل از یهودیان حدیدی است که طی یک ماه و نیم به عمان سفر می کنند …”

در حال حاضر ، لیبرمن همچنان در شرایط محکم است و ترجیح می دهد در مورد اتهامات علیه خود اظهارنظر نکند. اما همزمان با افزایش تعداد سیاست های “ضد ارتدوکس فوق العاده” ، مطبوعات اسرائیل در مورد اهداف واقعی وزیر دارایی ابرو می کشند. و برخی می گویند که او ، مانند بسیاری دیگر از او ، قادر به تغییر عادت های این جامعه نخواهد بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *