“این شکست تحریم های آمریکا را نشان می دهد”: رئیس جمهور ایران از خط لوله انتقال نفت جدید در نزدیکی خلیج عمان بازدید می کندتولید نفت در جمهوری اسلامی در سه سال گذشته پس از اعمال تحریم های شدید انرژی توسط ایالات متحده که به طور یک جانبه توافق هسته ای با ایران را در سال 2018 کنار گذاشت ، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران از افتتاح اولین ترمینال نفتی این کشور در خلیج عمان خبر داد که به تهران اجازه می دهد از استفاده از مسیر حمل و نقل تنگه هرمز اجتناب کند.

“این یک حرکت استراتژیک و یک گام مهم برای ایران است. این تضمین کننده صادرات نفت ما خواهد بود. امروز اولین محموله 100 تنی نفت در خارج از تنگه هرمز بارگیری می شود. این نشان دهنده شکست تحریم های آمریکا است” روحانی روز پنجشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی با استناد به خط لوله 1000 کیلومتری Gore-Jaskoil گفت.

وی افزود كه ایران “عملیات ترمینال صادراتی” در بندر یاسك در منطقه مكران را آغاز كرده و “صادرات نفت از ایران حتی اگر یك روز گذرگاه بین المللی دریایی بسته نشود ، متوقف نخواهد شد ،” مجرای هرمز.

© AP Photo / دفتر ریاست جمهوری ایران

در این عکس ، که در وب سایت رسمی دفتر ریاست جمهوری ایران منتشر شده است ، رئیس جمهور حسن روحانی روز پنجشنبه 7 ژانویه 2021 در جلسه ای در تهران ، ایران شرکت کرد.

تنگه هرمز که بین خلیج فارس و خلیج عمان واقع شده است ، کانال مهمی است که تولیدکنندگان نفت از آن برای انتقال نفت خام از خاورمیانه به بازارهای سراسر جهان استفاده می کنند.

رئیس جمهور مستعفی ایران همچنین گفت که تهران قصد دارد حداقل 1 میلیون بشکه در روز نفت از خط لوله جدید واقع در ساحل ایران در خلیج عمان ، جنوب تنگه هرمز صادر کند.

برخوردهای پراکنده ای بین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و ارتش آمریکا در تنگه وجود داشته است که تهران بارها وعده داده است که در میان تنش های فزاینده آمریکا و ایران پایان یابد.

تنش ها از زمان خروج یک جانبه واشنگتن از توافق هسته ای 2015 با ایران ، معروف به برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) ، در ماه مه 2018 افزایش یافته است.

در آن زمان ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور وقت آمریکا نیز تحریم های شدید اقتصادی علیه ایران را بازگرداند و باعث شد جمهوری اسلامی تنها یک سال بعد ، تدریج از تعهدات خود در مورد برجام را اعلام کند.

از آوریل 2021 ، ایران و دولت بایدن مذاکرات غیرمستقیمی را در وین برای از سرگیری برجام انجام داده اند که پیش بینی می کند ایران در ازای لغو اکثر تحریم های بین المللی برنامه هسته ای خود را محدود کند.

تهران اصرار دارد که توپ اکنون در زمین واشنگتن است و کاخ سفید باید کلیه تحریم های آمریکا علیه ایران را قبل از بازگشت جمهوری اسلامی به برجام لغو کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *