هیچ کس پشت سر گذاشت؟ افغان هایی که از انتقام طالبان برای کمک های ایالات متحده می ترسند نمی توانند ویزای آمریکا را بگیرندآمریکا

یک URL کوتاه دریافت کنید

جو بایدن ، رئیس جمهور آمریكا امسال تأیید كرد كه واشنگتن به جنگ تقریباً 20 ساله خود در افغانستان پایان می دهد. این پیام نه تنها متحدان آمریكایی ، كه تشویق آماده سازی سریع برای عقب نشینی هستند ، بلكه افغانهایی را نیز كه در این سالها به ایالات متحده كمك كرده اند ، گرفتار كرد.

گرچه مخالفان جنگهای خارجی ممکن است از تصمیم واشنگتن در زمینه خروج نیروها از افغانستان در سال جاری خوشحال باشند ، اما این خبر خوبی برای هزاران افغان است که در طول 20 سال گذشته به عنوان مترجم ، مترجم ، راننده ، آشپز و مشاور پرسنل ایالات متحده کار کرده اند سالها به گزارش NPR ، با استناد به گزارش های چند محلی ، با کاهش حضور ایالات متحده در این کشور ، نیروهای طالبان نفوذ خود را گسترش داده و معمولاً نسبت به هموطنان خود که به آمریکایی ها کمک می کردند ، نامهربان بودند.

این اپراتور تلویزیون گفت که این افراد و خانواده های آنها یا تهدید به مرگ می شوند یا بدون هشدار جنگجویان طالبان کشته می شوند. طبق اعلام سازمان غیرانتفاعی Nobody Left ، از سال 2001 تاکنون چندین صد مترجم افغان کشته شده اند.

تنها راه نجات برای آنها اخذ ویزای مهاجرت ویژه (SIV) است که برای کسانی که در ارتش آمریکا کار کرده اند یا بیش از دو سال پیمانکار بوده اند صادر می شود و تهدید می شوند. NPR گزارش داد که بیش از 26500 SIV تاکنون صادر شده است ، اما هزاران افغان هنوز در مرحله دریافت آنها هستند که پر از نقص است.

درخواست آن 9 ماه طول می کشد ، که با توجه به اینکه ایالات متحده قصد دارد تا سپتامبر 2021 ناپدید شود و بسیاری از مناطق کشور که نامزدهای SIV در آنها زودتر زندگی می کنند را رها خواهد کرد ، بیش از حد طولانی است.

علاوه بر این ، در واقع ، بعضی اوقات این SIV ها سالها طول می کشد ، می گوید NPR. بررسی مشکل در سال 2020 توسط بازرس کل در وزارت امور خارجه نشان داد که این طرح فاقد کارمند و پایگاه داده متمرکز برای سرعت بخشیدن به روند کار است. وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن حتی پیشنهاد کرد که نامزدها می توانند به عنوان پناهنده به ایالات متحده منتقل شوند ، اما تاکنون هیچ خبری در مورد رسمی شدن این موضوع منتشر نشده است.

“ما در حال کار با همکارانمان در واشنگتن هستیم تا سعی کنیم هرچه سریعتر از این ارقام عبور کنیم تا تعهدی را که همه ما در اینجا احساس می کنیم و کشور ما کاملاً نسبت به افرادی که در طول مدت حضور در اینجا به ما خدمت کرده اند ، انجام دهیم. . اما این یک ویزای مهاجرتی است و در هر کشوری به زمان نیاز دارد “، گفت: سفیر راس ویلسون ، مسئول سفارت ایالات متحده در سفارت کابل.

بدون ویزا حتی برای کسانی که در زیر باران گلوله به ایالات متحده کمک می کنند

تاخیر تنها مشکل SIV نیست. NPR می نویسد ، برخی از افغان هایی که به نیروهای آمریکایی کمک می کردند ، ویزا را حتی اگر از این معیارها برخوردار بودند ، محروم کردند. اپراتور تلویزیون گفت که درخواست او به یک نفر رد شد زیرا او می توانست اسنادی را اثبات کند که او به مدت یک سال به عملیات ایالات متحده در این کشور کمک کرده است ، به طوری که آنها به دو سال مورد نیاز نرسند.

یک زن محلی دیگر ، یک زن ، تنها یک هفته تا رسیدن به صعود به SIV فاصله داشت ، اما به همان اندازه احتمال انتقام طالبان وجود داشت که هر کس دیگری فکر می کرد این گروه با “دشمن” همکاری کند. NPR گزارش داد ، او اکنون با وجود دو سال شرط برای ویزا می جنگد.

تأخیرها و انکارهای SIV باعث ناامیدی هزاران افغان که از زندگی خود و خانواده های خود می ترسند شده است. این اپراتور تلویزیون با اشاره به یکی از ساکنان محلی که توضیح داد احساس “فریب آمریكا” دارد گفت. NPR همچنین داستان مردی به نام خان ، یک جوان 30 ساله را که دارای یک پسر و یک همسر باردار است ، به تازگی یک یادداشت تهدید به مرگ از طرف طالبان و یک نارنجک متصل به دروازه جلوی خانه اش پیدا کرده است. خان از سال 2018 منتظر SIV خود است و هنوز یکی دریافت نکرده است.

یک هلی کوپتر CH-47 Chinook بر فراز کابل ، افغانستان پرواز می کند ، 4 ژوئن 2007. عکس وزارت دفاع از چری A. Turlby.

گاهی اوقات دلایل امتناع از SIV نامشخص است. NPR گفت: یک مترجم محلی افغان که زمانی به گردان ارتش افغانستان کمک کرده بود محل خمپاره طالبان را در کوهستان پیدا کند در حالی که از تگرگ گلوله ها و خمپاره ها مخفی شده بود ، از سال 2013 در تلاش است SIV بدست آورد. این اپراتور تلویزیونی گفت که او در سال 2018 تکذیب شد زیرا ادعا می شد “الزام خدمات صادقانه و با ارزش به دولت ایالات متحده را برآورده نمی کند”.

این موضوعات در Capitol Hill ناشناخته نیستند و اعضای کنگره وزارت امور خارجه و کاخ سفید را تحت فشار قرار داده اند تا در این زمینه کاری انجام دهند. مایکل مک کال ، یک جمهوریخواه از کمیته امور خارجه مجلس ، هشدار داد که عدم حل این مسئله تا ماه سپتامبر باعث کشته شدن کسانی خواهد شد که به ایالات متحده در افغانستان کمک می کنند.

مک کال گفت: “این افراد از لحظه خروج از کشور یک چشم گاو نر و یک هدف به پشت دارند. و اگر آنها را رها کنیم ، حکم مرگ آنها را امضا می کنیم.”

یک گروه از سناتورهای دو حزب لایحه ای را ارائه داده است که باعث کاهش الزامات اخذ SIV می شود ، اما هنوز قانونی برای رای گیری در نظر گرفته نشده است. تاکنون ، دولت ایالات متحده هیچ کاری عملی برای بازیابی افغانهای آسیب دیده قبل از عقب نشینی در ماه سپتامبر انجام نداده است. گزینه هایی در مورد چگونگی انجام این کار در حال بحث است. در اوایل این ماه ، لوید آستین وزیر دفاع از فرماندهی مرکزی ایالات متحده خواست لیستی از راه حل های احتمالی برای تخلیه غیرنظامیانی را که طی دو دهه گذشته به آمریکایی ها کمک کرده اند ، تهیه کند. با این حال ، جان کربی ، سخنگوی پنتاگون خاطرنشان کرد که وزارت دفاع “در مرحله ای نیست که تخلیه به طور فعال دنبال شود”.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *