نمایندگان یمن گفتند که نبرد برای یک شهر مهم در حال شدت گرفتن است


ماریب ، یمن (AP) – مقامات یمن روز یکشنبه گفت: درگیری های شدیدی بین نیروهای دولت به رسمیت شناخته شده بین المللی یمن و شورشیان مورد حمایت ایران بر سر شهر استراتژیک ماریب آغاز شده است. شورشیان موسوم به هوتوها از ماه ها قبل در تلاش برای تصرف منطقه هستند.

مقامات نظامی و سران قبایل یمن در منطقه گفتند که در نبردهای اخیر دهها مبارز کشته یا زخمی شده اند. آنها به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند ، زیرا مجاز به اطلاع رسانی به رسانه ها نبودند و رهبران قبایل خواستار مخفی شدن هویت آنها برای امنیت خود بودند.

سرلشکر ساژر عزیز ، رئیس ستاد دولت به رسمیت شناخته شده بین المللی یمن ، گفت: از روز جمعه ، نیروهای حوثی به چندین منطقه از خط مقدم حومه ماریب حمله کرده اند. وی تأیید کرد که این نبردها منجر به تلفات نیروهای دولتی یمن شده است.

به گفته سرلشکر ناصر الضيباني ، مدير عمليات ارتش ارتش يمن كه در كنار اين ائتلاف مي جنگد ، حملات هوايي ائتلاف به رهبري عربستان سعودي به حملات روز يكشنبه پاسخ داد. در همین حال سخنگوی حوثی گفت که آنها طی 24 ساعت گذشته حداقل 200 جنگنده اضافی را در جبهه نزدیک ماریب مستقر کرده اند. وی همچنین خواست نامش فاش نشود ، زیرا مجاز به اطلاع رسانی به رسانه ها نبود.

هوتوها برای تکمیل کنترل خود بر شمال یمن از ماه فوریه در تلاشند تا ماریب را تصرف کنند. اما آنها در میان مقاومت شدید نیروهای دولتی مورد حمایت ائتلاف مورد حمایت عربستان سعودی ، پیشرفت چندانی نداشته و متحمل خسارات سنگینی شده اند.

نبردهای این هفته در حالی است که همسایه یمن ، عمان ، برای میانجیگری در مذاکرات صلح میان هوتوها و دولت تلاش کرده است.

هفته گذشته ، مارتین گریفیتس ، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن ، اظهار امیدواری کرد که تلاش های اخیر دیپلماتیک عمان ، که در میان دیگر درگیری ها در خاورمیانه نقش واسطه ای داشته ، نتیجه دهد. وی ابراز “تأسف عمیق” کرد که در پایان دوره درگیری خود موفق به میانجیگری در پایان دادن به درگیری نشده است.

یمن از سال 2014 درگیر جنگ داخلی است ، زمانی که حوت ها بیشتر شمال را در برگرفتند و پایتخت صنعا را تصرف کردند و دولت معتبر بین المللی را مجبور به اخراج کردند.

ائتلاف تحت رهبری سعودی سال بعد وارد جنگ دولت شد. این جنگ باعث کشته شدن بیش از 130 هزار نفر و بدترین بحران انسانی در جهان شد.

مبارزه برای ماریب همچنین تهدید به گسترش جنگ گسترده تر شد و اعتراض بین المللی را برانگیخت زیرا بیش از یک میلیون آواره در شهر وجود داشت ، بسیاری از آنها در اردوگاه های حومه شهر زندگی می کردند.

حوثی های مورد حمله موشک ها و مواد منفجره توسط هواپیماهای بدون سرنشین مناطق مسکونی و غیرنظامی را در خود شهر تحت تأثیر قرار داده اند. به گفته لیز تیسن ، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل ، در اوایل این ماه ، آنها به یک پمپ بنزین برخورد کردند و در مجموع 20 نفر از جمله کودکان را کشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *