نخست وزیر اسرائیل از رهبران جهان خواسته است تا از رئیس جمهور جدید ایران پرهیز کنند


نخست وزیر اسرائیل نفتالی بنت – رویترز / امیر کوهن

نخست وزیر اسرائیل رئیس جمهور جدید ایران را آخر هفته “جلاد تهران” خواند و از رهبران جهان خواست که توافق هسته ای را با دولت سخت خود از سر نگیرند.

ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری روز پنجشنبه با كمتر از 62 درصد آرا انتخاب شد و جایگزین حسن روحانی رئیس جمهور نسبتاً معتدل و عمل گرا شد. اما پیروزی وی تحت الشعاع حضور کم رأی دهندگان در تاریخ قرار گرفته است و وی برای دستیابی به پیشرفت های اقتصادی ، از جمله از طریق گفتگوهای هسته ای ، تحت فشار زیادی قرار دارد.

وی در جریان مبارزات انتخاباتی خود قول داد در تلاش برای لغو تحریم های ایالات متحده توافق هسته ای سال 2015 با شش قدرت جهانی را احیا کند. نمایندگان مذاکرات روز یکشنبه در وین را به تعویق انداختند ، دیپلمات های ایرانی گفتند که این توافق “نزدیک” است.

اسرائیل که در یک به اصطلاح “جنگ سایه” با جمهوری اسلامی محبوس است ، می گوید توافق هسته ای برای جلوگیری از ساخت بمب توسط تهران کافی نیست.

دولت آقای بنت با اشاره به ادعاهایی مبنی بر دست داشتن وی در قتل عام هزاران زندانی سیاسی در زندانهای ایران در سال 1988 ، آقای رئیسی را “قصاب” توصیف کرد.

آقای بنت روز یکشنبه در جلسه کابینه گفت: “انتخاب رئیسی ، به گفته من ، آخرین فرصت برای قدرتهای جهانی است که قبل از بازگشت به توافق هسته ای بیدار شوند و بدانند که با چه کسانی تجارت می کنند.”

وی افزود: “رژیم جلادان بی رحمانه هرگز حق داشتن سلاح های کشتار جمعی را ندارد”.

آقای روحانی موافقت کرد برنامه هسته ای ایران را که به گفته وی کاملا غیرنظامی بود ، در ازای کاهش تحریم ها در سال 2015 محدود کند.

دونالد ترامپ سه سال بعد ایالات متحده را از این توافق خارج و تحریم های دیگری را اعمال كرد تا بتواند امتیازاتی را از برنامه موشكی و فعالیت های نظامی خود در خاورمیانه از ایران دریافت كند. ایران با از سرگیری فعالیت های هسته ای ممنوع شده توسط این توافق نامه به این واکنش پاسخ داد.

از زمان خروج آقای ترامپ ، “جنگ سایه” بین ایران و اسرائیل شدت گرفته است ، ظاهرا اسرائیل دانشمندان ایرانی و سایر دارایی های مرتبط با آنچه را که گفته می شود برنامه سلاح هسته ای است ، هدف قرار داده است.

دولت جو بایدن سعی کرده است توافقنامه را برگرداند ، اما می خواهد ایران قبل از لغو تحریم ها کاملاً مطابقت داشته باشد. ایران ابتدا از ایالات متحده خواسته است که تحریم ها را لغو کند.

نمایندگان ایران ، انگلستان ، فرانسه ، آلمان ، روسیه و چین ، سایر اعضای این توافق نامه ، روز یکشنبه وین را به قصد پایتختی متبوع خود ترک کردند ، در میان گزارش هایی که فقط “مسائل سیاسی” مانع توافق است.

عباس اراکچی ، رئیس هیئت نمایندگی ایران به تلویزیون دولتی ایران در وین گفت: “ما اکنون بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک شده ایم ، اما فاصله بین ما و توافق همچنان باقی است و غلبه بر آن کار آسانی نیست.” “ما امشب به تهران برمی گردیم.”

میخائیل اولیانوف ، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین ، گفت که کمیسیون مشترک “تصمیم گرفته استراحت کند تا به شرکت کنندگان اجازه دهد با پایتخت ها مشورت کنند تا برای آخرین دور مذاکرات آماده شود”.

با این حال ، مقامات اتحادیه اروپا گفتند که موانع سیاسی قابل توجهی همچنان وجود دارد.

انریکه مورا ، یک مقام اتحادیه اروپا که ریاست جلسه نهایی دور ششم مذاکرات را بر عهده داشت ، به خبرنگاران گفت که “ما به یک توافق نزدیک شده ایم ، اما هنوز آنجا نیستیم”.

“ما در حال حاضر در مورد اسناد فنی وضوح بیشتری داریم ، همه آنها کاملاً پیچیده هستند و این وضوح به ما امکان می دهد ایده خوبی درباره موضوعات سیاسی داشته باشیم.”

حمایت گسترده ای از احیای معامله در ایران صورت گرفته است که از زمان ترک ترامپ از توافق در سال 2018 ، از تورم ، رکود دستمزدها و افزایش بیکاری رنج برده است.

برخی دیپلمات ها معتقدند آیت الله علی خامنه ای ، رهبر عالی محافظه کار ایران ، پیشرفت در توافق را متوقف کرده است تا مانع از اعتبار دولت اصلاحات در حال خروج از معامله شود.

با این حال ، برخی دیگر اظهار داشتند که ایران ممکن است قبل از روی کار آمدن رئیسی در ماه آگوست به دنبال توافق برای دست نخورده نگه داشتن قدرت های ضد غربی خود باشد.

“اگر معامله وقتی روحانی است نهایی شود [still] رئیس جمهور رئیسی را نمی توان مورد انتقاد طرفداران سرسخت برای دادن امتیاز به غرب قرار داد ، “یک مقام ایرانی نزدیک به مذاکرات به رویترز گفت.” همچنین ، روحانی و نه رئیسی مقصر هرگونه مشکل در آینده در این معامله خواهد بود. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *