عضو برجسته مخالفان ونزوئلا می گوید اکنون زمان مناسبی برای مذاکره با مادورو استدولت ترامپ با امید به اینکه رئیس جمهور ونزوئلا را مجبور به کناره گیری کند ، دولت مادورو را با تحریم های اقتصادی جدی مورد حمله قرار داده است. با این حال ، دولت بایدن هنوز برنامه های خود را برای آنکارا و رهبر آن روشن نکرده است.

انریکه کاپریلز ، رهبر برجسته مخالفان ونزوئلا ، که در انتخابات ریاست جمهوری داوطلبانه 2013 با اختلاف کمی شکست را به مادورو واگذار کرد ، به بلومبرگ گفت که اکنون زمان مناسب تری برای مذاکره بین مخالفان و دولت ونزوئلا از دو سال پیش است. وی ادعا می کند که اکنون کشورها فرصتی برای حل منازعه سیاسی داخلی دارند که باعث شکوفایی کشور می شود.

کاپریلس گفت برخلاف دو سال پیش ، ایالات متحده – منبع اصلی تحریم ها علیه ونزوئلا – اکنون توسط دولت دیگری هدایت می شود که “مبارزات حداکثر فشار” را تنها راه حذف مادورو از قدرت نمی داند. وی افزود تهدیدهای پنهانی مداخله نظامی توسط ایالات متحده چیزی بود که به هدف مخالفان از دو سال قبل صدمه زد.

“من معتقدم بسیاری از چیزها با کمی بیش از دو سال پیش متفاوت است. ترامپ دیگر در قدرت نیست. […] من معتقدم یکی از مواردی که بشدت به ما آسیب زد این عبارت بود: “همه گزینه ها روی میز هستند”. [said by the US]”، گفت کاپریلز.

سیاستمدار ، فرماندار سابق یکی از بزرگترین ایالتهای ونزوئلا ، میراندا ، خاطرنشان کرد که اکنون مردم مادورو دریافته اند که درگیری سیاسی در حال انجام برای آنها خوب نیست. کاپریلز معتقد است که آنها اکنون دریافتند که حل آن برای بهبود اقتصادی ونزوئلا بسیار مهم است و بنابراین برای شروع مذاکرات اکنون آمادگی بیشتری دارند.

گفتگوهای محرمانه برای مخالفان و کاراکاس “اجباری” است

کاپریلس در مصاحبه ای گفت که کلید پایان دادن به رقابت سیاسی مداوم در تغییر نگرش نسبت به پیروزی انتخابات در کشور است ، به طوری که کشور بازنده احساس نکند همه چیز را از دست داده است. وی اظهار داشت که ترس از چنین نتیجه ای از جمله مشکلات جلوگیری از شرکت دولت مادورو در تقسیم قدرت یا معامله با مخالفان است.

کاپریلز گفت: “ما به دشمن نیاز داریم تا درک کند که ترک موقعیت قدرت آنها حکم اعدام نیست و به این معنی نیست که آنها همه چیز را از دست خواهند داد.”

وی تصریح کرد که گفتگوهای بین دولت و مخالفان در ابتدا باید محرمانه و غیر علنی باشد. وی توضیح داد که سکوت فعلی مذاکرات باعث می شود کشورها در سخنان سیاسی گم نشوند و از دلسردی ونزوئلایی ها برای ورود به سیاست جلوگیری کند. این سیاستمدار اطمینان داد که یافتن راه حل مسالمت آمیز برای بحران سیاسی و اقتصادی تنها راه ونزوئلا برای حل مشکلات عمیقی است که در حال حاضر با آن روبرو است.

“تنها گزینه ای که ونزوئلایی ها باید آن را از بین ببرند [current] درگیری وجودی ، یعنی اگر پیروز شدید ، همه چیز را بردارید ، اگر باختید ، دیگر چیزی برایتان باقی نمی ماند و سعی می کنید نقاط توافق را پیدا کنید. […] وی گفت: “من فکر می کنم وظیفه ما است که تخیلات خود را کنار بگذاریم ، لفاظی ها را کنار بگذاریم و به این توافق اعتماد کنیم.”

به گفته این سیاستمدار مخالف ، راه حل در “نهادینه سازی مجدد کشور” و برگزاری انتخابات منصفانه و شفاف است. کاپریلز تأکید کرد که اگر نهادهای انتخاباتی کار نکنند ، نمی توان کشور را به درستی اداره کرد. همانطور که کاپریلس امیدوار است ، حتی اگر مخالفان و دولت توافق کنند ، سیاستمدار به تنهایی قادر به بهره مندی از کار خود نخواهد بود.

در سال 2017 ، به دلیل اتهامات “بی نظمی اداری” در زمان فرماندار سابق میراندا ، رژیم مادورو از مدیریت کاپریلس به مدت 15 سال منع شد. با این حال ، چهره مخالف با اصرار بر اینکه “خسته” یا “تحت فشار” نیست ، اعتماد به نفس خود را حفظ می کند و اشاره می کند که ممکن است در آینده دوباره نامزد شود یا راهی برای شرکت در زندگی سیاسی کشورش پیدا کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *