بی اعتمادی به ریشه بحران سیاسی در لبنان


بیروت (AP) – رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه گفت: مبارزه برای کسب قدرت و بی اعتمادی شدید ریشه درگیری بین رهبران سیاسی لبنان و بن بست تشکیل دولت است.

جوزپ بورل پیش از ترک بیروت به گروهی از خبرنگاران گفت: “روشن است که برای توزیع قدرت مبارزه وجود دارد و باید بگویم که بی اعتمادی شدیدی نیز وجود دارد.” “دستیابی به توافق بین افرادی که به یکدیگر اعتماد ندارند دشوار است.”

جنگ قدرت بین سعد حریری ، نخست وزیر تعیین شده ، که در ماه اکتبر منصوب شد ، و رئیس جمهور میشل عون و داماد او ، جبران باسیل ، که رئیس بزرگترین بلوک پارلمان است ، از سوی دیگر آغاز شده است. . رهبران عالی شکل دولت را بسته اند ، در حالی که مشکلات اقتصادی این کشور که از اواخر سال 2019 در حال گسترش است ، بدتر شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مدت دو روز در لبنان بود و در آنجا با رهبران سیاسی ، نظامی و نظامی دیدار کرد. وی پیامی محکم ارسال کرد که تشکیل دولت ضروری است ، زیرا کشور کوچک در آستانه سقوط کامل مالی است.

اقتصاد لبنان در سال 2020 بیش از 20 درصد کاهش یافته است ، فقر بیش از 55 درصد از جمعیت زیر خط فقر عمیق تر شده است. پول ملی سقوط کرد و تقریباً 90 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد. بانک جهانی که به دلیل مقصر بودن چندین دهه فساد و سو mis مدیریت ، اعلام کرد که بحران لبنان احتمالاً یکی از بدترین بحران های بیش از 150 سال در جهان است.

بورل گفت: کشورهای اروپایی در حال بررسی تحریم هایی علیه سیاستمداران لبنانی هستند که وی آنها را به ممانعت از تشکیل دولت متهم کرد. بورل گفت که ترکیب دولت جدید باید بین رئیس جمهور و سعد حریری تعیین شده نخست وزیر توافق شود. وی افزود ، علاوه بر قابلیت های فنی ، باید از پشتیبانی سیاسی لازم برای کار در چنین شرایط دشواری برخوردار باشد.

بورل گفت که پس از آن دولت جدید می تواند با صندوق بین المللی پول به توافق برسد که در نتیجه کمک اتحادیه اروپا تسهیل می شود.

“یک کشتی در وسط طوفان به یک ناخدا احتیاج دارد … او به افسران بخشهای مختلف کشتی احتیاج دارد. بورل گفت ، در غیر این صورت ، کشتی غرق می شود. شما برای اجرای تصمیمات ، تصمیم گیری ها به دولتی با قابلیت های فنی و پشتیبانی سیاسی نیاز دارید و تصمیم گیری برای آنها آسان نخواهد بود. “

رسانه های لبنان گزارش می دهند كه فرانسه و اتحادیه اروپا در حال آماده سازی پیشنهادهایی برای ممنوعیت سفر و مسدود كردن دارایی برای برخی از سیاستمداران هستند.

بورل گفت: تحریم ها یکی از راه های فشار سیاسی به لبنان برای دستیابی به توافق ، تنها راه نبوده است.

“من بسیار می ترسم که این بحران تأثیرات منفی بسیاری بر ثبات کشور بگذارد.

لبنان برای اولین بار در ماه مارس نتوانست به تعهدات بدهی خود عمل کند ، در حالی که گفتگوها با صندوق بین المللی پول در مورد کمک مالی سال گذشته متوقف شد. این بحران بزرگترین تهدید برای ثبات لبنان از زمان پایان جنگ داخلی بین سالهای 1975 و 1975 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *