روسیه “آماده تحویل ماهواره جاسوسی قدرتمند به ایران”


تصویر پرونده یک سرباز نیروهای ویژه ایرانی در مقابل کشتی نیروی دریایی – AFP / AFP

روسیه می تواند به زودی ماهواره ای با قدرت بالا در اختیار ایران قرار دهد که بتواند اهداف نظامی را در سراسر منطقه ردیابی کند.

به گزارش واشنگتن پست ، ماهواره Kanopus-V روسیه که دارای دوربین با وضوح بالا است ، می تواند ظرف چند ماه به تهران تحویل داده و پرتاب شود.

به گفته مقامات منطقه ، این ماهواره به ایران امکان می دهد دشمنان اصلی خود در خاورمیانه مانند اسرائیل و عربستان و همچنین نیروهای آمریکایی در عراق را رصد کند.

یک مقام خاورمیانه ای که نامش فاش نشده به واشنگتن پست گفت: “این بهترین در جهان نیست ، اما با وضوح بالا و بسیار مناسب برای اهداف نظامی است.”

“این قابلیت به ایران امکان می دهد تا یک بانک هدف دقیق را حفظ کرده و ظرف چند ساعت آن را به روز کند [every day]، “آنها اضافه کردند.

وزارت خارجه روسیه به درخواست نظر واشنگتن پست پاسخ نداد. آژانس فضایی روسیه از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

این اتفاق زمانی رخ داد که رئیس سابق اسرائیل در موساد به دانشمندان هسته ای ایران هشدار داد که در صورت عدم تغییر شغل ، آنها کشته خواهند شد.

یوسی کوهن ، که هفته گذشته از سمت مدیر موساد استعفا داد ، گفت محققان ایرانی که کار خود را در برنامه هسته ای کنار گذاشته اند ، در برخی موارد “مصون می مانند”.

“اگر دانشمند آماده تغییر شغل خود باشد و دیگر به ما آسیب نرساند ، بله ، گاهی اوقات ما پیشنهاد می دهیم [to spare] آنها گفت: “آنها به کانال 12 گفتند.

اعتقاد بر این است که اسرائیل سال گذشته رئیس برنامه تحقیقات هسته ای ایران را کشته است ، گرچه نه دولت و نه موساد هیچوقت مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته اند.

گفته می شود محسن فهری زاده هنگام مسافرت از طریق ایران توسط مسلسل کنترل شده ماهواره مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

موساد ، معادل MI6 اسرائیل ، همچنین با مجموعه ای از حملات به دارایی های هسته ای ایران از جمله سانتریفیوژ نطنز مرتبط است که در جولای سال 2020 به طرز مرموزی خرابکاری شد.

آقای کوهن از تأیید اینکه موساد حمله به نطنز را انجام داده است امتناع ورزید ، اما تأیید کرد که این مرکز “مانند گذشته نیست”.

وی در ادامه تأیید کرد که موساد در مذاکرات توافق نامه ابراهیمی ، یک سری معاهدات عادی سازی با کشورهای عربی ، از جمله امارات متحده عربی ، نقشی اساسی داشته است.

وی اذعان کرد که گفتگوها با مقامات اماراتی در مورد مقتل سنگین در مورد ترور موساد در سال 2010 از فرمانده حماس در هتلی در دبی در مقیاس سخت آغاز شده است.

“بدیهی است که این مسئله باید روی میز باشد و همین بود. و ما از آن مراقبت کردیم. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *