رئیس حقوق سازمان ملل نسبت به تشدید خشونت در میانمار هشدار داد


ژنو (AP) – رئیس حقوق بشر سازمان ملل نسبت به تجمع نیروها در مناطقی از میانمار و افزایش خشونت ، با استفاده ارتش از سلاح های سنگین علیه گروه های مسلح و همچنین اهداف غیرنظامی از جمله کلیساهای مسیحی ، هشدار داد.

میشل بشلت گفت بیش از 108000 نفر در سه هفته گذشته از خانه های خود در شرق كایا فرار كرده اند و دفتر وی با استناد به “گزارش های معتبر” مبنی بر اینکه نیروهای امنیتی خانه های غیرنظامیان و كلیساها را گلوله باران كرده و دسترسی به كمك های بشردوستانه را مسدود كرده اند.

باچلت ، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: “ارتش میانمار ، تاتماداو وظیفه دارد از غیرنظامیان محافظت کند.”

وی افزود: “جامعه بین الملل باید در تقاضای خود كه تاتمدوف به استفاده خشن از توپخانه سنگین علیه اهداف غیرنظامی و غیرنظامی پایان دهد ، متحد شود.”

ارتش ، كه دولت منتخب را در ماه فوریه از آنگ سان سوچی بیرون راند ، با مخالفت گسترده ای نسبت به حاكمیت خود روبرو شد ، در آغاز اعتراضات گسترده و غیر خشونت آمیز. پس از آنکه سربازان و پلیس از نیروی مرگبار برای درهم شکستن تظاهرات مسالمت آمیز استفاده کردند ، یک قیام مسلحانه سطح پایین هم در شهرها و هم در حومه شهر آغاز شد.

دفتر Bachelet گزارش های معتبری را مبنی بر کشته شدن حداقل 860 نیروی امنیتی از اول فوریه ، عمدتا در جریان اعتراضات ، و کشته شدن بیش از 4800 نفر – از جمله فعالان ، روزنامه نگاران و مخالفان حکومت نظامی – با بازداشت خودسرانه ذکر کرد.

“بیش از چهار ماه دیگر ، میانمار از یک دموکراسی شکننده به فاجعه ای برای حقوق بشر تبدیل شده است.” “ارتش ارتش تنها مسئول این بحران است و باید پاسخگو باشد.”

دفتر وی گفت که Bachelet در جلسه بعدی خود در ماه جولای به مهمترین نهاد حقوق بشر سازمان ملل متحد ، شورای حقوق بشر ، به روز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *