در حالی که Covid نابرابری را عمیق تر می کند ، برخی س askال می کنند که آیا فناوری می تواند شکاف را کاهش دهد؟


چهره جانبی یک ربات AI به شکل ذرات.

یوچیچیرو چینو | لحظه | گتی ایماژ

همه گیری جهانی نابرابری های موجود را در سراسر جهان تشدید کرده و سوالاتی را در مورد اینکه آیا فناوری می تواند به تساوی شرایط بازی کمک کند ایجاد کرده است.

به عنوان قطب اصلی فناوری و نوآوری مدرن ، آسیا با همین بحث روبرو است: آیا فناوری می تواند برای همه مفید باشد؟

به گفته کی فرث-باترفیلد ، رئیس هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ، در مجمع جهانی اقتصاد (WEF) ، اقتصادهای نوظهور بیشتر در معرض نابرابری در دسترسی هستند که در فناوری هایی مانند هوش مصنوعی وجود دارد.

وی در جریان یک قسمت ویژه از Edge CNBC به روزانا لاک وود گفت: “این تا حدی به این دلیل است که داده های کافی نداریم ، زیرا فقط ایجاد نمی شوند.”

هوش مصنوعی واقعاً در هر زمینه ای که نیاز به پیشرفت در بین مردم داشته باشیم قابل استفاده است. بنابراین خواه تغییر اوضاع باشد ، مراقبت های بهداشتی یا آموزش.

کی فرث-باترفیلد

رئیس هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ، مجمع جهانی اقتصاد

وی با بیان اینکه توسعه دهندگان باید از همین اقتصادهای در حال ظهور باشند ، گفت: “ما برای آموزش مدل ها به داده نیاز داریم و این داده ها را مغرضانه نمی دانیم.”

وی افزود: “این مشکل نیز وجود دارد که بسیاری از مردم اینترنت ندارند و به ابزارهای هوش مصنوعی دسترسی ندارند. بنابراین این اقتصادهای نوظهور مغرضانه عمل می کنند زیرا به هوش مصنوعی و مزایای آن دسترسی ندارند.”

هوش مصنوعی منفی

علی رغم پتانسیل بسیار زیاد ، هوش مصنوعی با چالش های متعددی روبرو است. وی به دلیل تعصبات ذاتی خود به دلیل تداوم نابرابری ها به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

به عنوان مثال ، فرث-باترفیلد خاطرنشان كرد كه بیشتر توسعه دهندگانی كه برنامه می نویسند مرد هستند – به این معنی كه زنان كمتر از این نماینده هستند.

وی گفت: “بسیاری از افرادی که الگوریتم ها را تدریس می کنند معمولاً مرد هستند و از لحاظ زمینه بسیار متنوع نیستند. بنابراین این بدان معنی است که آنها در یادگیری الگوریتم کمک می کنند ، به این دلیل که تنوع وجود ندارد.” ممکن است شامل سوگیری تاریخی کسانی باشد که داده ها را ایجاد کرده اند.

علاوه بر این ، نرم افزار تشخیص چهره AI می تواند مورد تبعیض قرار گیرد زیرا برخی نژادها را تشخیص نمی دهد.

“به عنوان مثال آنچه ما دیده ایم این است که این امر منجر به نتایج بسیار ضعیف در تشخیص چهره برای آفریقایی ها شده است. ما دیده ایم که وقتی ما از AI برای تهیه وام استفاده می کنیم یا وقتی از AI برای تصمیم گیری در مورد درخواست وثیقه استفاده می کنیم ، به نتایج بسیار ضعیفی منجر شده ایم. ”گفت فرث-باترفیلد.

“بنابراین ما واقعاً باید برای درمان آن تلاش کنیم. و یکی از راه هایی که می توانید این کار را انجام دهید این است که فقط مطمئن شوید که تیم های مختلفی در اطراف توسعه دهندگان دارید.”

تربیت زنان در فناوری

همه گیری همچنین نابرابری هایی مانند مشکلات جنسیتی و نژادی را در سراسر آسیا تشدید کرده است.

سلین لو کوتونک ، مدیر ارشد داده و نوآوری در بانک سنگاپور ، گفت که Covid-19 نابرابری های بزرگی را در مشاغل مختلف نشان داده است – و این مانع پیشرفت زنان در جامعه است.

کوتونک گفت: “همه مجبور بودند از خانه کار کنند. بچه ها به مدرسه نمی رفتند زیرا زنان اصلی ترین دغدغه بچه ها بودند ، آنها اولین کسی بودند که در کار و فعالیت خود قدم برداشتند.”

وی افزود: “من معتقدم این امر مانع پیشرفت جامعه شده است.”

بانک سنگاپور اخیراً به ابتکار SG Women in Tech پیوست ، تلاشی که توسط دولت برای الهام بخشیدن به آینده فناوری در سنگاپور انجام می شود.

کوتونک گفت: “ما قول دادیم که حدود 30٪ از استخدام جدید دانشجویان جدید را زنان تشکیل می دهند. دومین اقدام توانمندسازی زنان است.”

“بنابراین ما در حال برگزاری … یک سمینار در مورد توانمند سازی زنان در فن آوری هستیم – بنابراین آنها می توانند بگویند ،” این کار عملی است ، من نه تنها در زمینه فناوری کار می کنم ، بلکه می خواهم یک نقش رهبری در سازمان خود داشته باشم فردا. “، او مشخص کرد.

تلاش های دولت

مجمع جهانی اقتصاد به عنوان بخشی از تلاش های خود برای تسریع در بهره مندی از هوش مصنوعی و فناوری ، مرکز چهارمین انقلاب صنعتی را در بیش از دوازده کشور راه اندازی کرده است. هدف همکاری با دولت ها و مشاغل برای کمک به کاهش خطرات و آزمایش چارچوب های مدیریت فناوری است.

من می گویم که دولت ها باید برخی از استراتژی های ملی هوش مصنوعی داشته باشند و آنها باید فوراً این کار را انجام دهند.

کی فرث-باترفیلد

رئیس هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ، مجمع جهانی اقتصاد

فرث از WEF باترفیلد گفت: “هوش مصنوعی واقعاً می تواند در هر زمینه ای که ما به عنوان یک انسان پیشرفت می کنیم استفاده شود. بنابراین خواه تغییرات آب و هوایی باشد ، هم بهداشت ، یا آموزش. بنابراین واقعاً ، ما می خواهیم این مزایا را به حداکثر برسانیم.”

“من می گویم که دولت ها باید برخی از استراتژی های ملی هوش مصنوعی داشته باشند و آنها باید فوراً این کار را انجام دهند. موارد توسعه یافته زیاد نیست [and] اقتصاد در حال ظهور ، “او گفت.” بدیهی است که شرکت های فناوری نقشی دارند. شرکت ها هزینه ای را که می توانستند و یا باید خرج نکنند. “

وی هند و سنگاپور را به عنوان نمونه کشورهایی که برای تدوین استراتژی ملی هوش مصنوعی تلاش می کنند ذکر کرد. وی گفت: چنین طرحی به مشاغل اجازه می دهد تا بدانند دولت قصد دارد در این زمینه چه کاری انجام دهد.

فرث-باترفیلد گفت: “سنگاپور واقعاً راه را نشان می دهد. آنها در حال کار با ما بر روی مدل خود ، چارچوب حاکمیت هوش مصنوعی و چگونگی نیاز شرکت ها برای پیاده سازی هوش مصنوعی و تفکر درباره چالش های اخلاقی هستند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *