این گزارش نشان می دهد که چگونه اسرائیل اقتصاد شکننده غزه را در جریان بمباران هدف قرار داده استبیکاری در غزه در حال حاضر بالای 50٪ بود ، اما احتمال دارد این وضعیت بدتر شود. بر اساس گزارش جدید ، بمبگذاری های اسرائیل در ماه گذشته در سراسر نوار غزه نه تنها اعضای ادعا شده حماس ، بلکه اقتصاد شکننده این سرزمین را نیز هدف قرار داده است.

به گفته مقامات غزه ، هنگامی که نیروهای دفاعی اسرائیل غزه را از 10 تا 21 مه بمباران و گلوله باران کردند ، بیش از 1500 گلوله شلیک کرده و بیش از 2000 خانه را ویران کردند و به 17000 خسارت دیگر خسارت وارد کردند. در این بمب گذاری بیش از 250 نفر از جمله 67 کودک کشته شدند.

با این حال ، آنها ساختمانهای تجاری مانند مغازه ها ، مزارع ، رستوران ها و کارخانه ها را نیز تخریب کردند. براساس گزارشی که روز چهارشنبه توسط انتفاضه الکترونیکی منتشر شد ، بمبگذاری های اسرائیلی بیش از 500 مشاغل از جمله 50 کارخانه را نابود کرد.

محمد ابوجیاب ، اقتصاددان مستقر در غزه ، خسارات اقتصادی ناشی از بمباران 11 روزه را 350 میلیون دلار تخمین زده است.

منطقه صنعتی که در سال 1996 توسط آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) و اتحادیه اروپا تاسیس شد ، در طی اعتصابات مورد حملات مکرر قرار گرفته است و قبلا هیچگاه مورد حمله قرار نگرفته است. جودت تخمین می زند که ضرر و زیان فقط در مالکیت صنعتی 20-25 میلیون دلار است. در این سایت 1500 نفر مشغول به کار هستند.

“هنگامی که فهمیدیم منطقه صنعتی بمباران شده است ، ما از حفاظت از مدنی خواستیم که با آتش سوزی مبارزه کند. وقتی آنها رسیدند ، آنها نیز هدف قرار گرفتند. گلوله ها دقیقاً در محل کار خود سقوط کردند ، که منجر به آتش سوزی بیشتر و خسارت بیشتر شد. “” باجس جاودات ، از تشکیلات مالکیت صنعتی و منطقه آزاد فلسطین ، به انتفاضه الکترونیکی گفت.

برخی دیگر از م institutionsسسات تحت تأثیر بمب گذاری شامل بیش از 20 دفتر رسانه ای ، از جمله برج الجلالا ، که دفاتر چندین خبرگزاری بین المللی از جمله الجزیره و آسوشیتدپرس را در خود جای داده است. اسرائیل گفت که این ساختمان را بمباران کرده است زیرا گفته می شود حماس از آن استفاده کرده است.

قبل از جنگ ، بیکاری بیش از 50 درصد بود و در غزه گاه به بیش از 80 درصد می رسید ، که از سال 2006 تقریباً به طور کامل توسط بندهای اسرائیل و مصر از جهان قطع شده است. بیش از 2 میلیون نفر در غزه زندگی می کنند که نیمی از آنها کودک هستند. ورود بسیاری از کالاها ، حتی کالاهایی که برای ساخت و ساز استفاده می شود مجاز نیستند و مواد غذایی و سوخت توسط مقامات اسرائیلی تأمین می شود و فقط چند ساعت برق در روز مجاز است.

ادیب زینلدین ، ​​صاحب فروشگاهی در منطقه الریمال ، که بمباران شدیدی توسط اسرائیل انجام داده است ، گفت: “بمباران مناطق تجاری فقط برای به زانو درآوردن مردم غزه و ادامه محاصره است.” وی افزود: “آنها ثروتمندترین مناطق مسکونی و تجاری را هدف قرار داده اند و زندگی هزاران فلسطینی در غزه را تأمین می کنند که در حال حاضر حداقل بود.”

پس از بمب گذاری ، ایالات متحده تا 75 میلیون دلار برای توسعه و کمک اقتصادی به فلسطینی ها پیشنهاد داد ، اما قول داد که هیچ یک از آنها به نفع حماس که حاکم بر نوار غزه است و اسرائیل و ایالات متحده آن را یک سازمان تروریستی می دانند ، نخواهد بود. در پاسخ ، حماس گفت كه یك سنت كمك بین المللی را نمی پذیرد و پیشنهاد تقسیم مردم فلسطین را نمی دهد.

تلاش های همبستگی سایر کشورهای مسلمان مانند قطر و ایران مورد استقبال قرار گرفت. حتی قبل از این کارزار در ماه مه ، دوحه قول داد 360 میلیون دلار کمک به غزه در ژانویه داشته باشد. هفته گذشته ، لولوا الخاطر ، دستیار وزیر خارجه قطر گفت که دوحه 500 میلیون دلار دیگر برای بازسازی و تعمیر بیش از 45000 خانه آسیب دیده در غزه متعهد شده است ، که بیشتر آنها از بمبگذاری های گذشته اسرائیلی ها بی حرکت مانده اند.

تاکنون اسرائیل اجازه ورود هیچ یک از این کمک ها به غزه را نداده است و حماس متعهد شده است که اگر این کمک ها تا پایان هفته آزاد نشود ، حملات موشکی به اسرائیل را از سر خواهد گرفت.

در جریان جنگ 11 روزه ، حماس بیش از 4300 موشک به سمت اسرائیل شلیک کرد که بیشتر آنها توسط سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین اسرائیل رهگیری شدند. با این حال ، 13 اسرائیلی ، دو نفر از آنها کودک ، در این بمباران کشته و بیش از 200 نفر زخمی شدند.

حماس در پاسخ به یک سلسله حوادث مورد هدف فلسطینیان در بیت المقدس ، از جمله اخراج قریب الوقوع چندین خانواده فلسطینی از منطقه شیخ جرا ، پس از پیروزی در یک دادخواست و استقرار شهرک های اسرائیلی و حمله پلیس اسرائیل به الجزایر ، “عملیات شمشیر بیت المقدس” را “رد کرد” خواند. نماز جمعه آخر ماه رمضان که باعث زخمی شدن بیش از 300 نمازگزار و 17 افسر پلیس شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *