کارشناسان می گویند اجلاس پوتین و بایدن به پوتین پاداش می دهد


ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه شانزدهمین کنفرانس مطبوعاتی سالانه خود را در پایان سال از طریق پیوند ویدیویی به مرکز تجارت جهانی برگزار کرد.

سرگئی بوبیلوف | TASS | گتی ایماژ

هنگامی که جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده ، در ماه ژوئن با ولادیمیر پوتین ، همتای روسی خود دیدار می کند ، یکی از پربیننده ترین اجلاس های سال خواهد بود.

اما تردیدهایی وجود دارد که آیا با توجه به وضعیت نامناسب روابط ، این اجلاس می تواند به موفقیت های زیادی دست یابد.

و همه حتی از ادامه این نشست راضی نیستند ، خصوصاً با توجه به ادامه بازداشت الکسی ناوالنی رهبر مخالفان و تظاهرات روسیه در حمایت از بلاروس پس از سقوط هواپیما به مینسک اجازه می دهد منتقد برجسته رئیس جمهور را بازداشت کند. الکساندر لوکاشنکو.

سناتور آمریکایی بن ساسه ، یکی از اعضای کمیته اطلاعات سنا ، از جمله جمهوری خواهانی بود که اجلاس بایدن و پوتین را تأیید نکرد. ساسه با صدور بیانیه ای پرسید: “آیا ما به اجلاس پوتین پاداش می دهیم؟”

“پوتین الکسی ناوالنی را به زندان انداخت و لوكاشنكو عروسكی او هواپیما را ربود تا رومان پروتاسویچ را بگیرد. به جای اینكه با پوتین مثل یك گانگستر كه از مردم خود می ترسد رفتار كنیم ، خط لوله گرانبهایش Nord Stream 2 را به او می دهیم و آن را قانونی می كنیم.” اقدامات وی در بالا ضعیف هستند. “

هر دو ایالات متحده و روسیه روز سه شنبه بیانیه های کوتاهی صادر کردند ، اجلاس را اعلام کردند و یا انتظار جدی از این رویداد را نشان دادند – شاید با توجه به روابط متشنج دو قدرت هسته ای تعجب آور نباشد.

سخنگوی کاخ سفید ، جن پسکی در بیانیه ای کوتاه گفت: “رهبران در حالی که ما برای بازگرداندن قابلیت پیش بینی و ثبات در روابط ایالات متحده و روسیه تلاش می کنیم ، درباره طیف گسترده ای از مسائل فوری بحث خواهند کرد.”

در طی یک جلسه مطبوعاتی ، چندین روزنامه نگار از پساکی پرسیدند که دیدار بایدن با پوتین برای مخالفان آمریکایی چه پیامی ارسال کرده است ، اما وی اصرار داشت که این اجلاس “پاداشی” برای روسیه نیست. در عوض ، وی گفت ، “دیپلماسی به این ترتیب کار می کند. ما فقط در مواقع توافق با مردم ملاقات نمی کنیم. دیدار با رهبران هنگامی که اختلاف نظرهایی مانند رهبر روسیه داریم ، مهم است.”

پیروزی برای مسکو

تحلیلگران می گویند اجلاس 16 ژوئن در سوئیس به عنوان یک پیروزی برای مسکو ارائه خواهد شد.

آندریوس تورسا ، مشاور اروپای مرکزی و شرقی در Teneo Intelligence ، روز چهارشنبه گفت: “رسانه های دولتی روسیه اجلاس پوتین و بایدن را به شکلی که بر وضعیت روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ و نقش ضروری آن در مقابله با چالش های مختلف جهانی تأکید می کند ، جمع می کنند.” .

“علیرغم اختلافات زیاد بین مسکو و واشنگتن ، کرملین احتمالاً روایت خود را مبنی بر اینکه یک بازیگر بین المللی سازنده در صحنه جهانی است و اغلب از طرف غرب مورد درمان ناعادلانه قرار می گیرد ، تأیید می کند.”

این اجلاس اولین سفر خارجی پوتین از ژانویه 2020 خواهد بود و آنچه تورسا خاطر نشان کرد ، “پیش از انتخابات دومای دولتی در سپتامبر” به “پوتین” قابل مشاهده است.

اما برای بایدن ، اجلاس در طی موج نشست های ژئوپلیتیکی در اروپا ، جی 7 در 11 تا 13 ژوئن در انگلیس و اجلاس ناتو در بلژیک در 14 ژوئن داغ خواهد شد.

داراق مک داول ، رئیس اروپا و تحلیلگر ارشد روسی در Verisk Maplecroft ، خاطرنشان کرد که این نشست برای هر دو طرف مفید بود.

وی افزود: “البته ، در این اجلاس یک منافع سیاسی داخلی برای پوتین وجود دارد که از آن برای نشان دادن روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ هم تراز با ایالات متحده استفاده خواهد شد. همین مزایا در مورد بایدن نیز صدق می کند ، وی می تواند برای تقویت اوضاع داخلی خود و همچنین اطمینان بخشیدن به متحدان آمریکایی با رفتار خود با رئیس جمهور ترامپ در نشست ژوئیه 2018 در هلسینکی مخالفت کند. “

صحبت کردن

روسیه نه در G7 و نه در ناتو شرکت نخواهد کرد. در سال 2014 و پس از الحاق کریمه توسط G8 متوقف شد و به همین ترتیب ، ناتو در پاسخ به “اقدامات تهاجمی” خود در اوکراین ، همه همکاری با روسیه را به حالت تعلیق درآورد.

با این وجود ، روسیه با توجه به روابط ضعیف خود با جهان غرب پس از یک سری جنایات ، مداخلات و نقض قوانین بین المللی از الحاق کریمه و حمایت از تجزیه طلبان در شرق اوکراین ، دخالت در این کشور ، احتمالاً دو تحول مهم را در دستور کار خواهد داشت. انتخابات سال 2016 آمریكا ، حمله سال 2018 توسط عوامل عصبی در انگلیس ، مشاركت در هك SolarWinds در سال 2020 و ادعای مسمومیت و حبس الكسی ناوالنی. روسیه همه اتهامات را رد می کند.

علاوه بر این ، کنترل تسلیحات ، تغییرات آب و هوا و Covid-19 برای بحث وجود دارد. و اخیراً ، سو susp ظن هایی مبنی بر اینکه روسیه چراغ سبز به الكساندر لوكاشنكو ، رئیس جمهور بلاروس داده است تا مجبور شود پرواز تجاری حامل فعال مخالف رومن پروتاسویچ را به مینسك منتقل كند ، پس از آن بلافاصله دستگیر شد.

تورسا در پاسخ به این س whetherال که آیا ادامه این اجلاس اکنون مناسب است و پیام غلطی را به متحدان آمریكا ارسال كرد ، خاطرنشان كرد كه “علیرغم سو continued ظن ها ، هنوز دخالت روسیه در فرود اجباری هواپیمای غیرنظامی در بلاروس اثبات نشده است” و منطقی است دولت بایدن برای برقراری ارتباط آزاد با مسکو.

“ایالات متحده اقدامات بلاروس را به وضوح محكوم كرده و گزارش شده است كه در حال آماده سازی تحریم ها علیه رژیم الكساندر لوكاشنكو است. سرانجام ، دولت بایدن در رویكرد خود نسبت به روسیه ثابت قدم بوده است – مسكو را مسئول فعالیتهای بدخیم خود می داند بدون بستن درهای تماس سیاسی و همکاری. مناطق دیگر. “

اعتماد کم ، جاه طلبی کم

با این حال ، سوالاتی در مورد اینکه آیا با توجه به اعتماد پایین بین رهبران ، می توان چیز قابل توجهی بین پوتین و بایدن حاصل کرد ، وجود دارد.

مک داول گفت: “مناطق واقعی مورد علاقه متقابل روسیه و ایالات متحده وجود دارد که این اجلاس ها می توانند برای مقابله با آنها ، به ویژه کنترل هسته ای مفید باشند.”

وی افزود: “با این حال ، زمینه های دیگر مانند تغییر اقلیم ، تعیین قوانین بازی برای جاسوسی و درگیری آنلاین و به حداقل رساندن تأثیر بی ثبات کننده خروج آمریکا از افغانستان ، فضای بالقوه همکاری را فراهم می کند.”

وی گفت: “از سوی دیگر ، اعتماد و حسن نیت بین مسکو و واشنگتن برای پیشرفت قابل توجه در خارج از مناطقی مانند کنترل تسلیحات هسته ای بسیار ناکافی است” ، که به گفته وی در بیانیه ای از واشنگتن منعکس شده است. بازگرداندن “پیش بینی و ثبات” به عنوان یک هدف کلیدی ، نه آنچه مک داول به عنوان “برخی اهداف بلند پروازانه تر” می دانست.

“اگرچه دستیابی به موفقیت را نمی توان به طور قطعی رد کرد ، اما به نظر می رسد هدف از این نشست عمدتاً یک اجلاس باشد ، بنابراین بعداً هر دو طرف می توانند ادعا کنند که با حسن نیت برای بهبود روابط تلاش کرده اند. به گونه ای برگزار شد که هر دو طرف می توانند که یک اجلاس برگزار شده است. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *