چگونه صندوق پولدار کلاه سفید از تغییر رژیم سوریه به هزینه مودیان اتحادیه اروپا سود می بردبنیاد نجات میدی در سال 2014 به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی توسط جیمز لو مسوری ، افسر سابق ارتش انگلیس ، در هلند به ثبت رسید. از روز تاسیس ، می می از دفاع مدنی سوریه ، معروف به کلاه سفید ، یک گروه جنجالی که تحت عنوان یک سازمان “بشردوستانه” در مناطق تحت کنترل جهادی سوریه فعالیت می کند ، حمایت کرده است.

طبق گزارش The Grayzone ، دولت های غربی ، از جمله انگلیس ، آلمان ، کانادا ، دانمارک و هلند ، در مجموع 100 میلیون یورو (121 میلیون دلار) از مالیات دهندگان به Mayday برای تأمین بودجه کلاه های سفید هدایت کرده اند. طبق وب سایت رسمی کلاه سفیدها ، این بودجه برای “آموزش ، تجهیزات و پشتیبانی” از گروه سوری در نظر گرفته شده است. این روزنامه می گوید ، اما نگرانی های جدی در مورد سو potential مدیریت مالی احتمالی ، هلند را مجبور کرده است بودجه Mayday را تا پایان سال 2018 به حالت تعلیق درآورد. د فولکس رانت اشاره شد.

اولین ممیزی شرکت توسط وزارت توسعه بین الملل انگلستان (DfID) در پایان سال 2018 درخواست شد. در پایان ژوئن 2019 ، به مشکلات جدی اشاره نکرد ، اما “معرفی کنترل های دقیق تر حسابداری و مدیریت دقیق تر” “، مطابق با روزنامه گاردین.

این مشکلات در نوامبر 2019 آشکار شد ، زمانی که شرکت هلندی SMK Audit از دفتر Mayday در استانبول بازدید کرد و دریافت های جعلی و مغایرت در اسناد را نشان داد. مطابق با د فولکس رانت، حسابداری شرکت به طور جدی ناکافی بود و پرداختها غیرقابل ردیابی بودند. جیمز لو مسوری بنیانگذار Mayday به حسابدار گفت که او واقعاً 50،000 دلار پول اختصاص یافته برای گروه سوریه را گرفته است.

در 11 نوامبر 2019 ، یک افسر ارتش انگلیس در استانبول درگذشت. سه روز قبل از خودکشی ادعایی ، لو مسوری در نامه ای به کشورهای اهدا کننده به کلاهبرداری مالی اعتراف کرد.

بلافاصله پس از مرگ وی ، کشورهای اهدا کننده اروپایی به Grant Thornton ، شرکت بین المللی حسابداری مستقر در انگلستان ، ماموریت دادند تحقیقات پزشکی قانونی در مورد فعالیت های مالی Mayday را انجام دهد.

در پایان سال 2019 ، سیگرید کاگ ، وزیر تجارت خارجی و همکاری توسعه هلند ، قصد دارد نامه ای را به مجلس نمایندگان در مورد ادعای کلاهبرداری بنیاد نجات Mayday ارسال کند ، طبق د فولکس رانت. با این حال ، مقامات ارشد دولت با استناد به “آسیب” بالقوه نامه ای که ممکن است برای Mayday و کلاه سفیدها باشد ، از اطلاع وی به قانونگذاران جلوگیری کردند.

در اواسط سال 2020 ، خدمات حسابرسی مرکزی هلند به دولت توصیه كرد كه بیش از 3.6 میلیون یورو (4.4 میلیون دلار) پول مالیاتی را كه در روز اول ماه سرمایه گذاری كرده بود ، بازیابی كند. با این حال ، دولت هلند ، که در مجموع 12.5 میلیون یورو (15.2 میلیون دلار) به این بنیاد کمک کرد ، پول را درخواست نکرد.

© AP Photo / Emrah Gurel

کارشناسان پزشکی قانونی پلیس پس از یافتن جسد جیمز لو مسوری در اوایل دوشنبه ، 11 نوامبر 2019 ، جسد جیمز لو مسوری را در استانبول پیدا کردند ، کارشناسان پزشکی قانونی پلیس در صحنه مشغول کار هستند.

“اشتباهات و شکست های داخلی” می می.

در حالی که لو Mesurier مسئولیت ناپدید شدن 50،000 دلار اختصاص یافته برای کلاه سفید را به عهده گرفت ، این تنها مشکل بنیاد نبود. طبق گفته ، افسر سابق انگلیس حقوق بسیار بالا ، پاداش های نقدی و مالیات های پرداخت نشده را ذکر می کند د فولکس رانت.

حسابدار هلندی دریافت که تا سال 2018 ، درآمد و هزینه ها در کتاب های نقدی دست نویس ثبت می شود ، که بسیار کثیف به نظر می رسد.

این شرکت هیئت نظارت ندارد ، به این معنی که مدیران می توانند حقوق خود را تعیین کنند. در برخی موارد ، این حقوق ماهانه 26000 یورو (29195 دلار) است. بنابراین ، یکی از مدیران 320،000 دلار برای سال 2018 دریافت کرد. این ارقام کاملا بالاتر از سقف حقوق مصوب یک سازمان یارانه ای در هلند بود. این واقعیت که سازمان های غیر انتفاعی شعبه های “تجاری” در ترکیه و دبی دارند نیز انتقاداتی را به دنبال داشته است.

علاوه بر این ، حسابرس هلندی مدخل هایی را در کتاب نقدی با عنوان “جیمز برای عروسی” و “وام اما” یافت ، اشاره ای آشکار به همسر لو مرسوریه ، اما وینبرگ ، که به عنوان مدیر بنیاد خدمت می کند. علاوه بر این ، افسر سابق انگلیس و همسرش پاداش های اضافی دریافت کردند. معلوم شد که آنها مقادیر زیادی پول را شخصاً برداشت کردند. از طرف دیگر ، کار وینبرگ برای این سازمان نگرانی های جدی را در مورد تعارض احتمالی منافع ایجاد کرد.

© عکس AP

پرونده – در این تصویر ، گرفته شده از ویدئویی است که نشان می دهد جیمز لو مسوری ، بنیانگذار و مدیر نجات Mayday ، هنگام آموزش در جنوب ترکیه ، 19 مارس 2015 ، با رسانه ها صحبت می کند.

در نامه ای به اهداكنندگان بین المللی ، ارتش سابق انگلیس اذعان داشت كه او بیم دارد تحقیقات دوم توسط بازرس قضایی بتواند “اشتباهات و نارسایی های داخلی” اضافی را نشان دهد. به گفته وی ، این امر به رسانه ها درز کرده و به “پیروزی روسیه و ترول های طرفدار اسد” تبدیل خواهد شد. در پایان ، لو مسیر نحوه انتخاب خود را به کشورهای اهدا کننده ترک کرد.

عملیات کنترل خسارت

اندکی پس از مرگ لو مرسوری ، کشورهای اهدا کننده اروپایی مجموعه ای از “جلسات بحران” را در کنسولگری هلند در استانبول برگزار کردند. سرانجام ، در فوریه 2020 ، آنها در مورد لزوم “جلوگیری از خطرات سیاسی” و راه های اطمینان از “حداقل قرار گرفتن در معرض” توافق کردند.

بنابراین ، عملیات کنترل آسیب آغاز شد ، گریزون گزارش داد. در ژوئیه سال 2020 د فولکس رانت روزنامه نگار آنا ون اس توجه دولت های اروپایی را جلب کرد ، دولت هایی که در مورد اقدامات غیرقانونی بنیاد ساکت بودند.

همچنین در ژوئیه سال 2020 ، شرکت حسابداری مستقر در انگلیس Grant Thornton ، که در حال تحقیق در مورد بنیاد است ، گفت که هیچ مدرکی مبنی بر کلاهبرداری Mayday پیدا نکرده است. با این حال ، این شرکت اذعان داشت که اطلاعات کافی از طرف مدیریت مالی شرکت وجود ندارد. گرانت تورنتون نتیجه گرفت که برداشت پول نقد توسط لو مسیر و همسرش گزارش شده و ناپدید شدن 50،000 دلار “یک سو” تفاهم “است.

با این وجود ، ممیزی کتاب Mayday این شرکت هرگز علنی نشد. به گفته رئیس شركت فعلی می دی ، كور وریسویك گفت كه كشورهای اهداكننده تمایلی به اشتراک اطلاعات ندارند د فولکس رانت.

به نوبه خود ، برخی رسانه های جمعی اروپایی مانند روزنامه گاردین و بی بی سی ، سعی کردند جنایات آشکار لو مسوری را سفید کنند و او را چیزی جز لارنس دوم عربستان و قربانی “کارزار ضد اطلاعات” توسط روس ها ، سوری ها ، “وبلاگ نویسان طرفدار اسد” ، “چهره های رسانه ای راستگرا” نشان ندهند. “.” ضد امپریالیستهای خود توصیف شده “و” سفیه های مفید “.

چرا دولت های اروپایی سعی در پوشاندن آن داشتند؟

Per Grayzone ، Le Mesurier و سایر عوامل انگلیس و ایالات متحده بخشی از تلاش یک دهه دولت های غربی برای سرنگونی دولت بشار اسد در سوریه بود. رسانه ها گزارش دادند که به نظر می رسد برخی از این عوامل میلیون ها دلار برای بی ثبات کردن دمشق برای خودشان برنامه ریزی کرده اند.

کلاه ایمنی سفیدپوشان لو مسوری به ویژه در روایت غرب از جنگ سوریه بسیار مهم بود. در سال 2017 ، نتفلیکس برای مستندی به نام کلاه سفید سفید اسکار گرفت و این گروه را به عنوان نجاتگرانی قهرمان نشان می داد که مراقبت های پزشکی فوری را برای غیرنظامیان سوریه انجام می دادند. با این حال ، ونسا بیلی ، روزنامه نگار تحقیقی و صلح انگلیسی ، داستان را در سال 2017 با استناد به شهادت غیرنظامیان سوری آزاد شده از شرق حلب که این گروه را به عنوان شاخه القاعده * و النصره * انکار کردند ، داستان را متلاشی کرد.

© خبرگزاری فرانسه 2021 / عمر حاج کادور

داوطلبان حفاظت از مدنی سوریه ، معروف به کلاه سفید ، جسدی را که در پی حمله هوایی دولت به شهر آریها سوریه در استان ادلب در شمال غربی سوریه در 27 فوریه 2017 از زیر آوار خارج شده بود ، حمل کردند.

این گروه بعداً به دلیل مقصر دانستن نیروهای نظامی اسد در سال 2018 به سازماندهی حمله شیمیایی در دوما سوریه متهم شد. بیلی به اسپوتنیک گفت ، “کلاه ایمنی سفید” به عنوان “شواهدی” بر ادعای “قساوت” دولت ، در تلاش های تبلیغاتی اسد بسیار مهم بود.

به گزارش بی بی سی ، لو مسیر از افشاگری های روزنامه نگار انگلیسی “خشمگین” شد.

فعالیت های مشکوک بنیاد نجات Mayday و کلاه سفیدها تهدید می کند سایه دیگری بر مشارکت واشنگتن و بروکسل در این دهه در جنگ داخلی سوریه ایجاد می کند.

در گزارش طبقه بندی نشده قبلی DIA برای سال 2012 آمده بود كه دولت اوباما از ابتدا می دانست كه نیروهای اصلی كه شورشیان را در سوریه می رانند “شورشیان میانه رو” نیستند ، بلكه القاعده در عراق * ، اخوان المسلمین * و سلفی ها هستند.

در سال 2019 ، ماکسیم شایکز ، روزنامه نگار تحقیقی فرانسوی کتابی را منتشر کرد ، جنگ سایه در سوریه“، عملیات چوبی Maple CIA را روشن می کند و شرح می دهد که چگونه چندین سرویس اطلاعاتی اروپای غربی به شبه نظامیان جهادی در سوریه کمک می کنند.

گریزون گفت: “دولت های غربی و مجریان مطبوعاتی آنها در مطبوعات به محافظت از دلالان نظامی در برابر هرگونه عواقب كمك كرده اند ، زیرا آنها در بسیاری از كشورها با پرداخت مبالغ هنگفت مالیات دهندگان را فریب داده اند.

* جبهه النصره ، القاعده و اخوان المسلمین سازمان های تروریستی هستند که در روسیه و بسیاری از کشورها ممنوع شده اند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *