روز جهانی آزادی مطبوعات: اتحادیه روزنامه نگاران سرمایه داری را به محدود کردن آرای خبرنگاران در هند متهم می کند“بیشتر شما در خانه کار می کنید ، در کنار خانواده از چای لذت می برید – ما همچنین در چنین شرایط سخت احساس امنیت می خواهیم. اما ما به دفاتر مراجعه می کنیم ، گزارش شده توسط [the] زمین ، بنابراین شما می توانید تمام اطلاعات مربوط به COVID را در خانه های خود بدست آورید. ”

هر ساله ، 3 مه به عنوان “روز جهانی آزادی مطبوعات” مشخص می شود و با بحث های آزاد درباره اخلاق روزنامه نگاری و اطمینان از محافظت و امنیت مطبوعات در برابر حمله به استقلال آن مشخص می شود. در این روز روزنامه نگارانی که در حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده اند نیز مورد احترام و تجلیل قرار می گیرند. جامعه رسانه ای به عنوان ستون چهارم دموکراسی در هند شناخته می شود ، جایی که روزنامه نگاران به عنوان “سرباز اطلاعات” دیده می شوند که در یک زمان بی سابقه برای انتقال اطلاعات و اخبار در سراسر جهان جان خود را به خطر می اندازند.

شیشیر سونی ، نایب رئیس انجمن مطبوعات هند در گفتگو با اسپوتنیک ، “سرمایه داری” را “بزرگترین تهدید برای آزادی رسانه ها” امروز خواند.

“حملات عمده ای به آزادی مطبوعات در سراسر جهان مربوط به سرمایه داری سیاسی وجود دارد. صنعت رسانه در هند ، مانند بسیاری از مناطق دیگر جهان ، در حال کند شدن است. آزادی مطبوعات به داشتن یک قدرت و پول خاص تبدیل شده است. گروه های کل جهان ، که وضعیت بسیار نگران کننده ای است ، به ویژه برای کشورهایی مانند هند ، جایی که دموکراسی هنوز زنده است. “

از قضا ، هند ، که در شاخص آزادی مطبوعات جهانی بسیار پایین است ، دارای دومین بازار روزنامه در جهان است ، روزنامه های روزانه بیش از 240 میلیون نسخه از بیش از 100000 نشریه را در ثبت نام اخبار توزیع می کنند تا 2018

درحال حاضر شکنندگی آزادی رسانه ها در هند به حدی است که حتی شهروندان عادی نیز تمایلی به افشای وضعیت در شبکه های اجتماعی ندارند. به عنوان مثال ، هفته گذشته یوگی آدیتیانات ، رئیس دولت هند اوتار پرادش (UP) ، ساکنان منطقه خود را تهدید کرد که اگر آنها دولت را به خوبی بیان نکنند ، اموال آنها را توقیف خواهد کرد و در شبکه های اجتماعی با افراد دیگر تماس می گیرد تا از وجود این اطلاعات مطلع شود. سیلندرهای اکسیژن در برابر رشد تکان دهنده موارد COVID در کشور – سایپرز ، باشگاه دانش در حقیقت ، وزارت فناوری اطلاعات هند نیز هفته گذشته از توییتر خواست برخی از پست های SOS را با درخواست تهیه تخت بیمارستان برای بیماران آلوده از سیستم عامل خود حذف کند – آنها را به عنوان “اخبار جعلی” برای لکه دار کردن زیرساخت های بهداشتی هند علامت گذاری می کند.

در سال 2020 ، گزارشگران بدون مرز (RSF) ، مستقر در پاریس ، سازمان بین المللی آزادی مطبوعات ، هند را در فهرست جهانی آزادی مطبوعات از بین 180 کشور جهان در رتبه 142 قرار داد ، رتبه ای که در دهه گذشته به شدت سقوط کرده است.

“نمی توان جریان اطلاعات را در این عصر الکترونیک متوقف کرد. رسانه های اصلی فریاد می کشند ، دستان خود را در دستکش برخی از خانه های بزرگ تجاری دارند – که منافع دوستانه دولت دارند. تجارت و مقامات در تلاش هستند که راننده باشند. چگونه حتی می توان سناریوی آزادی مطبوعات در هند را توصیف کرد ، زمانی که دولت ما آماده بررسی دقیق رسانه های اجتماعی نیز بود – اگر این طور نبود ، همانطور که بعداً مقامات ادعا می کردند ، چرا دادگاه عالی سونی افزود: “هند به مقامات ما هشدار داده است كه جویندگان رسانه های اجتماعی را مورد آزار و اذیت قرار ندهند؟ چرا هند در رتبه بندی آزادی مطبوعات RSF حتی در زیر میانمار در رتبه 142 قرار دارد ، امری قابل تأمل.”

بین مارس 2020 و آوریل 2021 ، صدها روزنامه نگار در هند پس از آسیب دیدن اقتصاد توسط انسداد ناشی از COVID ، شغل خود را از دست دادند. حدود 160 روزنامه نگار ، مانند روهیت ساردانا ، مجری اخبار آژ تاک ، برای گزارش اخبار از دفتر و زمین ، جان خود را به دلیل ویروس از دست دادند. با وجود همه اینها ، هند “رسما” روزنامه نگاران را به عنوان “جنگجویان” علیه COVID نمی بیند.

در تاریخ 2 مه 2021 ، ایالت ادیشا هند پیشنهادی را برای اعلام جنگجویان COVID در خط مقدم اخوت رسانه ها تصویب کرد و بیمه درمانی به مبلغ 200000 INR (2،695 دلار) به کلیه متخصصان رسانه در این ایالت ارائه داد. بعلاوه ، اکنون دولت 1.5 میلیون ریال INR (20000 دلار) بلاعوض برای بستگان نزدیک روزنامه نگاران که در حین انجام وظیفه از بیماری COVID می میرند ، کمک هزینه اضافی ارائه می دهد.

نایب رئیس انجمن مطبوعات در مورد خطر پیش روی روزنامه نگاران در هند ابراز ناامیدی از “نابینایی” دولت برای گسترش مفاد گزارشگران و کارمندان رسانه های ما کرد.

“ما به عنوان روزنامه نگار ، در برابر این بیماری همه گیر بسیار آسیب پذیر هستیم ، اما دولت هند به مردم رسانه اعتبار” کارگران خط مقدم “را نمی دهد تا بتوانند به عنوان اولویت گزارش های نظامی ، واکسینه شوند. بله ، برخی از دولت های ایالات متحده از روزنامه نگاران به عنوان کارگران خط مقدم تبلیغ کرده اند ، اما دولت مرکزی هنوز چشم و گوش ندارد. بسیاری از سربازان اطلاعاتی ما ابتدا جان خود را از دست دادند ، ابتدا برای اخبار می جنگند ، سپس برای بیمارستان ها می جنگند – که باید متوقف شود. دولت ما باید برای انجام وظیفه اخلاقی خود در ارائه برادری رسانه ای کشور از طریق مراقبت های بهداشتی ، به جلو عمل کند. سهل انگاری کافی است. “

سال 1993 بود که مجمع عمومی سازمان ملل متحد 3 ماه مه را روز جهانی مطبوعات اعلام کرد.

هر سال روز با موضوع خاصی همراه می شود و امسال این است: “اطلاعات به عنوان یک کالای عمومی”. تم امسال شامل بحث و گفتگو در مورد گام های حصول اطمینان از دوام اقتصادی رسانه های خبری ، سازوکارهایی برای اطمینان از شفافیت شرکت های اینترنتی و بهبود ظرفیت سواد رسانه ای و اطلاعاتی (MIL) برای امکان شناسایی و ارزش گذاری مردم و همچنین محافظت و محافظت از آنها است. تقاضا ، روزنامه نگاری به عنوان یک اطلاعات حیاتی و به عنوان یک کالای عمومی.

در این پرونده ، آقای ونكایا نیدو ، معاون رئیس جمهور هند ، خطاب به روزنامه نگاران هندی صحبت كرد.

تو

تودیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *