Covid-19 می تواند باعث سکته در افراد جوان و سالم ، از جمله موارد بدون علامت شود – مطالعه – اخبار جهانی RTمحققان از بیش از 30 کشور اظهار داشتند که درصد “غیرمعمول زیاد” جوانان را در میان بیمارانی که پس از مصرف Covid-19 به دلیل سکته در بیمارستان بستری شده اند ، پیدا کرده اند ، از جمله به صورت بدون علامت.

بر اساس یک مطالعه بین المللی جامع که در مجله بررسی شده توسط سکته مغزی منتشر شده است ، از هر چهار بیمار سکته مغزی پس از کووید ، یک نفر زیر 55 سال است. این در حالی است که معمولاً فقط بین 10٪ تا 15٪ بیماران سکته مغزی بین 18 تا 50 سال هستند ، این غیر معمول زیاد است.

نگران کننده تر ، محققان می گویند Covid-19 می تواند باعث سکته در افرادی شود که به طور معمول در معرض خطر بسیار کم هستند.همچنین در rt.com
تنظیم کننده داروی اتحادیه اروپا برای بررسی داروی آرتریت الی لیلی و اینسیت برای استفاده در بیماران مبتلا به Covid-19 از طریق اکسیژن


وی ادامه داد: بسیاری از بیماران ، به ویژه افراد جوان ، یک عامل خطر سنتی برای سکته مغزی مانند فشار خون بالا ، کلسترول بالا ، دیابت ، مشکلات قلبی و غیره گزارش نکرده اند. رونن لکر ، استاد دانشگاه عبری ، یکی از نزدیک به 90 نویسنده مقاله ، گفت.

داده ها نشان می دهد “ارتباط بین ویروس کرونا و سکته مغزی در بیماران جوان در نتیجه انسداد رگهای خونی بزرگتر ،” لکر به رسانه های اسرائیلی گفت. محققان گفتند ، حتی بیمارانی که Covid-19 را به شکل خفیف یا بدون علامت داشته اند ، از عواقب احتمالی شدید در امان نیستند.

در حقیقت ، مطالعه منتشر شده در 21 آوریل نشان داد که تقریباً 38٪ از کسانی که به زودی پس از بهبودی از Covid-19 دچار سکته مغزی شدند حتی نمی دانستند که به این بیماری مبتلا هستند. آنها هیچ علائم قابل تشخیصی از ویروس کرونا ندارند ، مانند سرفه ، تب یا تنگی نفس. این واقعیت که آنها Covid-19 داشتند ، فقط پس از آزمایش در بیمارستان هایی که با سکته مغزی در آنها بستری شده بودند ، مشخص شد.

در مجموع ، نویسندگان این مطالعه داده های 432 بیمار را که توسط 136 مرکز پزشکی مختلف در 32 کشور ارائه شده است ، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.همچنین در rt.com
بیداری تا بیداری: CDC آفریقا هشدار می دهد که این قاره با بحران مشابه کوید مانند هند روبرو است


بیماران در این مطالعه سکته مغزی ایسکمیک حاد ، خونریزی داخل جمجمه و ترومبوز وریدی مغزی یا سینوسی داشتند. حداقل 71 مرکز پزشکی نیز گزارش کرده اند که حداقل یک بیمار مبتلا به سکته مغزی در حین بستری شدن در بیمارستان Covid-19 یا اندکی پس از آن بوده است.

لکر گفت ، این پدیده را می توان با این واقعیت توضیح داد که Covid-19 اعضای مختلف بدن را هدف قرار می دهد ، عملکرد طبیعی آنها را مختل می کند و باعث لخته شدن خون و سایر عوارض می شود.

“مغز یکی از اندام هایی است که ویروس کرونا مورد هدف قرار می دهد و همچنین رگ های خونی مغز است.” وی توضیح داد ، این بیماری همچنین می تواند منجر به نامنظم شدن ریتم قلب و مهاجرت لخته های خون به مغز شود.

این مطالعه باعث نگرانی جامعه پزشکی در اسرائیل شده است. سیریل کوهن ، ایمونولوژیست و استاد دانشگاه بار ایلان ، نتایج این تحقیق را فراخوانی کرد “بسیار ناراحت کننده است.”

“این داده ها به وضوح نشان می دهد که جوانان ، که همیشه” در معرض خطر ویروس کرونا نیستند “، بلافاصله و در طولانی مدت در برابر سکته های مغزی و سایر اثرات ویروس آسیب پذیر هستند.” کوهن به تایمز اسرائیل گفت.

لکر از بیمارستان ها خواست كه در تمام موارد مشكوك ارتباط بالقوه ای بین سكته و Covid-19 را بررسی كنند.همچنین در rt.com
هند تحت تأثیر موج عظیم Covid-19 ، بدنبال اکسیژن و ضد ویروس های اتحادیه اروپا است و انتظار می رود به زودی کمک شود


“از این به بعد ، ما آزمایش COVID را بر روی تمام بیماران سکته مغزی جوان تر ، به ویژه بیماران با شرایط ناشناخته قبلی توصیه می کنیم.” او گفت.

این مطالعه یک هفته پس از مطالعات دیگر نشان داد که سکته مغزی در افراد با شرایط بحرانی Covid-19 کمتر اتفاق می افتد.

یک مطالعه مقدماتی ، که در اواسط آوریل ارائه شد ، نشان داد که فقط 2٪ از افرادی که در بخش مراقبت های ویژه بستری شده اند ، در طول اقامت خود دچار سکته مغزی شده اند. محققان داده های مربوط به نزدیک به 2700 بیمار از 52 کشور تحت درمان در بخش های مراقبت ویژه را از اول ژانویه تا 21 دسامبر سال 2020 تجزیه و تحلیل کردند.

“سکته مغزی یک عارضه جدی شناخته شده COVID-19 است ، با برخی از مطالعات بالاتر از حد انتظار ، به ویژه در جوانان گزارش شده است.” جاناتان فانینگ ، نویسنده مطالعه ، که در دانشگاه کوئینزلند در بریزبن ، استرالیا کار می کند ، گفت.

وی افزود: با این حال ، در میان بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه ، مطالعه ما نشان داد كه سكته عارضه شایع نیست و سكته ناشی از لخته خون خطر مرگ را افزایش نمی دهد.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *