مصاحبه فاش شده در ایران مذاکرات هسته ای با ایالات متحده را پیچیده می کند


واشنگتن – نشت بمب های صوتی با وزیر امور خارجه ایران اختلافات شدید داخلی در ایران را آشکار کرده و تهدید به پیچیدگی گفتگوهای ظریف بین تهران و ایالات متحده با هدف احیای توافق هسته ای 2015 است.

مصاحبه آغازین با محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ، که در آن وی از اینکه توسط سپاه پاسداران ایران تضعیف شده است شکایت کرد ، طوفانی از آتش را برانگیخت و بر اخبار این هفته در ایران مسلط شد.

این درز در حالی که جناح های رقیب برای انتخابات ریاست جمهوری ژوئن آماده می شوند ، بحث هایی را در ایران درباره توافق هسته ای به وجود آورد. و این ، هنگامی که مخالفان جمهوری خواه دیپلماسی هسته ای با ایران از گزارش ظریف درباره گفتگوهای وی با جان کری ، وزیر خارجه پیشین ، سو Washington استفاده کردند ، در واشنگتن نیز تأثیرات موجی به همراه داشت.

جنگ شدید در ایران یک کارت وحشی بالقوه در جریان مذاکرات هسته ای در ایران بین ایران و قدرتهای جهانی است و مشخص نیست که آیا مذاکره کنندگان ایرانی فضای سیاسی کافی برای نفس کشیدن برای رسیدن به انتخابات نزدیک به 18 ژوئن را دارند یا خیر.

ایلون گلدنبرگ ، دستیار ارشد در گفت: برخلاف گفتگوهای قبلی که منجر به معامله سال 2015 بین ایران و قدرتهای جهانی شد ، بدین معنی است که حسن روحانی رئیس جمهور و ظریف وزیر امور خارجه وی اینقدر فرصت مانور دارند. مرکز اعتماد مغز امنیتی جدید آمریکایی.

گلدنبرگ ، که به عنوان یک مقام ارشد سیاست خاورمیانه در دولت اوباما خدمت می کند ، گفت: “رقابت سیاسی بر سر انتخابات ایران شروع به کار می کند که دستیابی به این معامله واقعاً دشوار است.” “این چیزی است که می تواند این مذاکرات را از بین ببرد.”

جناح های رقیب در حال بحث و تبادل نظر هستند که تا کجا می توانند با غرب سازش کنند و همچنین بر سر این که چه کسی وام را می گیرد در صورت موافقت ایالات متحده با لغو تحریم های اقتصادی که به اقتصاد ایران آسیب جدی وارد کرده است ، می جنگند.

رسانه های ایران گزارش دادند که این ضبط ، که قرار بود بخشی از یک پروژه تاریخ شفاهی باشد که سالها در آینده منتشر خواهد شد ، در ماه مارس ضبط شد. در آن ، ظریف گفت که سپاه سخت سپاه پاسداران و دستگاه های امنیتی کشور به طور موثر کشور را اداره می کنند و توصیه های دولت و وزارت خارجه را نادیده می گیرند.

ظریف به زبان ساده حتی جرات انتقاد از سردار ارجمند قاسم سلیمانی ، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را داشت که سال گذشته در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا کشته شد. رژیم سلیمانی را به عنوان یک شخصیت قهرمان و شهید به تصویر کشید ، اما ظریف او را به تلاش برای تضعیف توافق هسته ای 2015 متهم کرد و به درخواست روسیه ، ایران را به درگیری سوریه کشاند.

اما ظریف در مصاحبه با تمجید از سلیمانی ، از وی به عنوان یک شهید یاد کرد و گفت که چگونه این دو قبل از حمله آمریکا به افغانستان و عراق با یکدیگر همکاری سازنده داشتند ، به طور منظم با یکدیگر دیدار می کردند و دوست می شدند.

در ضبط ، ظریف از مصاحبه خود به عنوان محرمانه یاد کرد و گفت که این مصاحبه برای “سالها” منتشر نخواهد شد. وی همچنین می گوید برخی از نظرات وی هرگز منتشر نخواهد شد.

رسانه های ایران گزارش دادند که رئیس دفتر مسئول پروژه تاریخ شفاهی امروز استعفا داد.

اظهارات ظریف با توجه به محدودیت هایی که تحت رژیم ایران با آن روبرو است ، س aboutالاتی در مورد قدرت دولت وی در مذاکره با قدرت های جهانی ایجاد کرد. وی توصیف کرد که چگونه تلاش های دیپلماتیک وی با دست سنگین سپاه پاسداران به حاشیه می رود و اخیراً توسط آیت الله علی خامنه ای ، رهبر معظم انقلاب به دلیل توصیف موقعیت ایران در مذاکرات هسته ای “مورد سرزنش” قرار گرفته است.

روزنامه های اصولگرا ظریف را به خاطر اظهارات او محکوم کردند و منتقدان خواستار استعفا شدند. برخی روزنامه های ایران اظهار داشتند که بدبینان سرسخت تعامل با غرب از این ضبط برای تضعیف مذاکرات هسته ای تحت نظارت ظریف که از وی بعنوان نامزد احتمالی ریاست جمهوری نام برده شده ، بیرون آمده است.

حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران ، از اینکه کسی مصاحبه محرمانه را فاش کرده و گفته است این تلاشی برای تضعیف گفتگوهای هسته ای در یک مرحله حیاتی است ، خشمگین است.

روحانی گفت: “این درست زمانی منتشر شد که وین در راه موفقیت برای ایجاد درگیری در کشور بود.”

این ضبط همچنین نقش سیاست قطبی واشنگتن در قبال ایران را بازی می کند. مخالفان جمهوری خواه توافق هسته ای ، با استناد به گزارش ظریف از مذاکرات با جان کری وزیر خارجه پیشین ، کری را به خیانت در منافع آمریکا و اسرائیل متحد آمریکا متهم کردند و از او خواستند که به عنوان نماینده ریاست جمهوری به جو بایدن رئیس جمهور استعفا دهد.

طبق اظهارات لو رفته از ظریف ، کری به وی اطلاع داد که اسرائیل حداقل 200 بار به اهداف ایرانی در سوریه حمله کرده است ، چیزی که ظریف ادعا می کند نیروهای امنیتی ایران هرگز زحمت آن را نکشیده اند که به او بگویند.

“آیا کری باید به من بگوید که اسرائیل 200 بار در سوریه به تو حمله کرده است؟” ظریف در ضبط گفت.

کری قاطعانه اظهارات ظریف را تکذیب کرد.

کری در توییتر خود نوشت: “من می توانم به شما بگویم که این داستان و این ادعاها بدون شک صریح است. این هرگز اتفاق نیفتاده است – نه زمانی که من وزیر خارجه بودم و نه از آن زمان”.

کری از فوریه 2013 تا ژانویه 2017 وزیر امور خارجه بود. ظریف در مورد زمان تبادلاتی که با کری توصیف می کند نمی گوید یا پیشنهاد نمی کند.

سن سالیوان ، سناتور جمهوری خواه از آلاسکا ، در سخنرانی پارلمان سنا گفت: “اگر او این کار را با هدف تضعیف رئیس جمهور فعلی ایالات متحده ، رئیس جمهور ترامپ و اعضای آن نهاد انجام دهد ، باید استعفا دهد.”

حملات نظامی اسرائیل در سوریه مخفی نیست. مقامات اسرائیلی که به دنبال ارسال پیام به ایران بودند ، اغلب اطلاعات را در مورد حملات علیه پروکسی های ایرانی یا تحت حمایت ایران در سوریه به خبرنگاران منتقل می کردند و گزارش های خبری حملات نظامی متعدد اسرائیل در سوریه را توصیف می کرد.

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو در ژوئیه 2017 با یک میکروفون گرفتار شد و به رهبران جهان گفت اسرائیل “ده ها بار” حملات حمل و نقل سلاح به سوریه را که برای شبه نظامیان حزب الله لبنان انجام شده بود ، آغاز کرده است. وزیر اطلاعات اسرائیل اسرائیل کاتز در سپتامبر 2018 گفت که ارتش طی دو سال بیش از 200 حمله در سوریه انجام داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ، ند پرایس درمورد اینکه کری اظهار نظرهای ظریف را ارائه داده است ، اظهار داشت اما این نقض رازداری نیست.

پرایس به خبرنگاران گفت: “من فقط می گویم اگر برگردی و به گزارش های مطبوعاتی مربوط به آن زمان نگاه کنی ، مطمئناً مخفی نبود.” “و دولتهای درگیر در این باره علنی و در عرض چند دقیقه صحبت کردند.”

مذاکرات هسته ای علاوه بر پیامدهای این نشت ، در بحبوحه درگیری بین کشتی های سپاه پاسداران ایران و کشتی های آمریکایی در دریا و همچنین حمله سایبری به تأسیسات هسته ای زیرزمینی مهم در ایران صورت گرفت که تهران آن را مقصر اسرائیل دانست.

به گفته ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده ، دو جلسه متشنج در این ماه در خلیج فارس ، قایق های تندروی ایرانی – و همچنین یک کشتی بزرگتر – به طور خطرناکی نزدیک به کشتی های دریایی و ساحلی آمریکا نزدیک شدند. در حادثه دوم روز دوشنبه ، یک کشتی گشت دریایی ایالات متحده برای جلوگیری از برخورد احتمالی با قایق های ایرانی ، که تماس های مکرر رادیو برای عقب نشینی را نادیده گرفته بود ، مجبور به شلیک گلوله های هشدار دهنده شد.

در اوایل این ماه ، مقامات ایرانی گفتند كه حمله به یك تأسیسات مهم غنی سازی اورانیوم در نطنز باعث آسیب رساندن یا تخریب سانتریفیوژها شده و اسرائیل را به انجام “تروریسم هسته ای” متهم كرده است. رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که خرابکاری در اثر حمله سایبری انجام شده توسط سرویس اطلاعاتی موساد در این کشور انجام شده است.

سپاه پاسداران وقتی که ظریف و سایر مقامات با دیالوگ دیپلماتیک گفتگو کرده اند ، تجربه اقدامات تحریک آمیز را دارد. طی گفتگوهایی که منجر به معامله سال 2015 شد و پس از آن ، سپاه پاسداران انقلاب سختگیر آمریكایی ایرانی تبار را در سالهای 2014 و 2015 دستگیر و زندانی كرد و ملوانان آمریكایی را پس از هدایت آنها در آبهای ایران در قایق های گشتی اسیر كرد.

ظریف در ضبط ضبط شده گفت: عقب نشینی سپاه پاسداران دریانوردان آمریکایی “منجر به شکست توافق هسته ای” شده است.

روز چهارشنبه ، ظریف برای اولین بار علناً درباره این درز صحبت کرد و گفت که اظهارات وی به منظور ارزیابی صادقانه و محرمانه نحوه بهبود روابط بین سپاه پاسداران و وزارت امور خارجه است.

“من بسیار متاسفم که چگونه یک بحث مخفی و نظری در مورد لزوم تقویت همکاری بین دیپلماسی و حوزه (سپاه پاسداران) – به منظور اینکه کارمندان آینده بتوانند از تجربیات ارزشمند هشت سال گذشته استفاده کنند – به یک درگیری داخلی تبدیل شده است ،” ظریف در بیانیه ای در اینستاگرام نوشت.

خود پست ویدئویی از بازدید وی از یادبودی در بغداد را به ژنرال سلیمانی نشان داد.

توافق هسته ای سال 2015 میان ایران و انگلیس ، فرانسه ، آلمان ، چین ، روسیه ، اتحادیه اروپا و ایالات متحده تحریم های اقتصادی علیه تهران را در ازای محدودیت های شدید در برنامه هسته ای ایران لغو کرد. دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا در سال 2018 با اجرای مجدد تحریم ها و وارد كردن مجموعه ای از تحریم های جدید به عنوان بخشی از فعالیت “فشار حداكثر” علیه ایران ، از این توافق خارج شد.

پس از خروج ایالات متحده ، ایران گفت دیگر ملزم به رعایت این توافق نیست و محدودیت های غنی سازی اورانیوم و دسترسی محدود بازرسان بین المللی را نقض کرد.

دولت بایدن گفت در صورت بازگشت ایران به محدودیت های هسته ای توافق ، ایالات متحده آماده بازگشت به توافق خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *