“ترور” اسرائیلی ترور ژنرال ایرانی کاظم سلیمانی ، ادعاهای روحانیسرلشکر کاظم سلیمانی که فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (سپاه) بود ، در اوایل ژانویه با حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در مقابل فرودگاه بین المللی بغداد عراق کشته شد. این اعتصاب همچنین جان چندین مقام ارشد نیروی بسیج مردمی عراق را گرفت.

حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت گفت كه اسرائیل در پشت ترور ژانویه سلیمانی قرار دارد و توضیح داد كه حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریكا “توسط صهیونیست ها تحریک شده است”.

“گرچه شهادت سرلشکر سلیمانی توسط صهیونیست ها انجام شد [former US President Donald] روحانی با اشاره به فرمانده کل سابق ، “مزدور رژیم صهیونیستی” گفت: ترامپ یک فرمانده و یک قاتل بود.

رئیس جمهور ایران در ادامه گفت که “همه [of Trump’s] این اقدامات توسط صهیونیست ها تحریک شده و “تصدیق کردند که” البته روسای جمهور پیشین آمریکا با صهیونیست ها دوست بودند ، اما آنها مزدور نبودند.

روحانی هیچ مدرکی در حمایت از ادعاهای مطرح شده در جلسه اواسط هفته با همکاران کابینه ارائه نکرد.

روحانی در این جلسه همچنین درباره اظهارات بمب توسط جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که اخیراً در نوار فاش شده ای ادعا کرد دولت رسمی گفته است که تلاش های دیپلماتیک وی در دولت تحت الشعاع خواسته های سپاه است ، صحبت کرد.

نوارهایی که قرار نبود در معرض دید عموم قرار گیرند ، ادعا می کنند که ظریف اظهار داشت که سلیمانی اغلب در حفظ دیپلماسی با رهبران جهانی بیشتر از منافع خود ضرر داشته است ، به ویژه با بیان اینکه کارمند فوت شده تلاش کرده است که امضای مشترک را خنثی کند برنامه اقدام جامع برای سال 2015.

در آن زمان ظریف نقشی اساسی در امضای توافق هسته ای ایفا کرد که در آن ایالات متحده در ازای محدود کردن توانایی های هسته ای این کشور در خاورمیانه تحریم های سخت علیه ایران را لغو کرد.

گفته می شود كه ظریف با تاكید بر همكاری مولد فرمانده مقتول قبل از حمله آمریكا به افغانستان و عراق ، از تلاش های نظامی سلیمانی در ضبط تحسین كرده است. وی همچنین ابراز تاسف کرد که مرگ سلیمانی برای ایران ضرر بزرگی بود.

در این دیدار ، روحانی خاطر نشان کرد که به نظر می رسد نوارها به طور هدفمند منقضی شده اند ، زیرا گفتگوهای در حال اجرا در وین با هدف کاهش تنش بین ایالات متحده و ایران “در اوج موفقیت” بود. وی خاطرنشان کرد که مصاحبه “به منظور ایجاد اختلاف” در ایران منتشر شده است.

رئیس جمهور افزود: “ما فقط از طریق اتحاد می توانیم تحریم ها را برداریم.”

ظریف از زمان ظهور كاست های صوتی در روز یكشنبه مورد انتقاد قرار گرفت و بحث های داغی را در جمهوری اسلامی پیش از انتخابات ریاست جمهوری پیش رو آغاز كرد. وزیر امور خارجه به این موضوع پرداخت و گفت که از عواقب سیاسی اظهار نظر خود بسیار ابراز تأسف می کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *