حزب جمهوری خواه کری را در پس زمینه ایران پاره می کند


جمهوری خواهان روز دوشنبه از جان کری خواستند تا از رئیس شورای امنیت ملی رئیس جمهور جو بایدن به دلیل اتهامات وی مبنی بر درز اطلاعات حساس درباره عملیات نظامی اسرائیل ایران ، استعفا دهد.

براساس صوتی درز کرده که روز یکشنبه توسط نیویورک تایمز منتشر شد ، جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت کری به او گفته است که اسرائیل “حداقل 200 بار” به دارایی های ایران در سوریه حمله کرده است. ظریف اضافه کرد که با توجه به صوتی ، متعجب است که کری این اطلاعات حساس را برای او فاش می کند.

سناتور دن سالیوان (آر-آلاسکا) در یک مصاحبه کوتاه گفت: “مردم در مورد خیانت صحبت می کنند – و من این کلمه را زیاد دور نمی زنم.” “جان کری همه کارهایی را انجام می دهد که تحمل آنها را ندارم. اما این همان چیزی است که کمر شتر را شکست. “

سالیوان در سخنرانی قبلی خود در کرسی سنا از کری جدا شد و او را به جرم “کشتن متکبرانه مشاغل آمریکایی … به نام اهداف آب و هوایی” ناک اوت کرد و گفت اولین بار است که استعفا می دهد. دیگر قانونگذاران جمهوری خواه نیز به سرعت از این روند پیروی کردند.

مایک گالاگر ، سخنگوی ویسکانسین ، ستاره برجسته امنیت ملی افزود: “این قابل درک نیست که هر دیپلمات آمریکایی ، سابق یا فعلی ، اطلاعات مربوط به حامیان برجسته تروریسم در جهان را به هزینه یکی از وفادارترین متحدان ما از دست بدهد.”

کری – وزیر امور خارجه سابق ، سناتور ماساچوست و کاندیدای ریاست جمهوری دموکرات – بعنوان نماینده اقلیم بایدن در شورای امنیت ملی بود و در سال 2015 مذاکره کننده اصلی توافق هسته ای ایران بود. نقش او در این معامله باعث تحقیر جمهوری خواهان و برخی از دموکرات های عوضی تر شد. .

نکته مهم ، نسخه ظریف از وقایع به طور مستقل تأیید نشده است. سخنان وی درباره این دانشگاه ایرانی توسط رسانه های مستقر در لندن منتشر شد. سخنگوی شورای امنیت ملی بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد. سخنگوی کاخ سفید جن پسکی اوایل روز دوشنبه گفت: “ما درباره نوارهای درز کرده توضیحی نمی دهیم.”

به نظر می رسد سناتور لیندزی گراهام (RS.C) از کری دفاع کرده و خواستار احتیاط در مورد قابلیت اطمینان ظریف شده است.

“من نمی دانم که آیا باید به این نوار اعتماد کنیم یا نه. گراهام گفت ، اگر این درست باشد ، بسیار مضر است. “من جان کری را دوست دارم ، اما مفید نخواهد بود و اگر درست باشد بسیار مشکل ساز خواهد بود. اما بیایید صبر کنیم و ببینیم این چقدر معتبر است. “

کری هنوز درمورد اظهارات ظریف اظهار نظری نکرده است. جمهوری خواهان از او خواستند تا به این ادعای ملتهب رسیدگی کند.

سناتور میت رامنی (آر-یوتا) ، عضو سازمان کمیته روابط خارجی. “ما از یک مقام ایرانی سابقه داریم ، اما این چیزی است که باید ارزیابی و بررسی شود.”

سناتور تاد یانگ (R-Ind.) ، عضو کمیته امور خارجه ، افزود: “شما نمی خواهید نماینده اقلیم شما نزدیکترین متحد شما را در منطقه تضعیف کند.” “امیدوارم که به زودی توضیح داده شود.”

سناتور ریک اسکات (R-Fla.) ، رئیس گروه سنا GOP ، گفت که بایدن باید دسترسی کری به اطلاعات طبقه بندی شده را تا زمان رسیدگی منع کند.

این قسمت در حالی رخ می دهد که دولت بایدن برای احیای توافق هسته ای تلاش می کند ، جمهوری خواهان به اتفاق آرا با آن مخالفت کرده اند. دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 2018 ایالات متحده را از توافق خارج کرد.

جمهوری خواهان از دیپلماسی هسته ای بایدن انتقاد کرده و از وی خواسته اند که تحریم های سختگیرانه آمریکا علیه رژیم ایران را که بسیاری از آنها در دوران ترامپ مجدداً اعمال شده است ، لغو نکند. در جای دیگر صوتی فاش شده ، ظریف گفت که کشورش به طور م byثر توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، قدرتمندترین شاخه ایران اداره می شود.

میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا گفت اظهارات ظریف تأکید می کند که چرا ایالات متحده نباید از تحریم های خود علیه ایران چشم پوشی کند.

مک کانل روز دوشنبه گفت: “ما می دانیم که امتیازات احتیاطی توافق بهتری ارائه نخواهد کرد و همچنین آمریکا یا متحدان ما را ایمن تر نخواهد کرد.”

اگر حسابداری ظریف دقیق باشد ، اولین بار نیست که یک مقام ارشد آمریکایی اطلاعات طبقه بندی شده را برای یک دشمن خارجی افشا می کند. در سال 2017 ، ترامپ در جلسه ای در دفتر بیضی با مقامات ارشد روسیه اطلاعات مربوط به اطلاعات اسرائیل را مورد بحث قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *